10 порад від людини, яка знала 16 мов



Катó Ломб — відома угорська перекладачка, письменниця, одна з перших у світі синхронних перекладачів. 

Стала відомою завдяки своїм здібностям у сфері вивчення іноземних мов. Вільно розмовляла, читала і писала англійською, китайською, польською, російською мовами. Зі словником читала болгарською, данською, польською, румунською, словацькою, українською мовами та латиною.

І це при тому, що в її час не було жодних аудіодисків з голосами носіїв мови, скайпу чи мовних шкіл.

Дивовижно те, що більшість мов, якими володіла Ломб, вона освоїла самостійно, працюючи виключно з підручниками та художньою літературою на мові, що вивчається. В основі її підходу - принцип «повного занурення в мову»: освоєння граматики паралельно з читанням оригінальних текстів та заучування стійких словосполучень, найбільш часто вживаних в усному мовленні.


Като Ломб сформулювала десять невигадливих, але ефективних правил для вивчення мови й виклала їх у своїй книзі «Як я вивчаю мови». Це буде цікаво прочитати кожному, хто освоює будь-яку іноземну мову:

1. Займатися мовою необхідно кожен день. При браку часу виділяйте хоча б 10-15 хвилин для читання або повторення нових фраз. Особливо ефективно займатися вранці.

2. Якщо бажання вивчати мову слабшає дуже швидко, придумайте свій власний алгоритм занять. Наприклад, трохи занять, потім - трохи музики, невелика перерва на прогулянку. Але не закидайте навчання.

3. Контекст - наше все. Ніколи не вивчайте окремі слова, використовуйте контекст по максимуму. Наприклад, якщо ви запам'ятали вираз «strong wind», то одне зі слів автоматично викличе в пам'яті друге.


4. Особливо корисно виписувати вже готові окремі фрази та намагатися використовувати їх як можна частіше в мові.

5. Подумки перекладайте все, що попадається на очі - рекламу, уривки пісень, діалогів, назви газетних статей. Розминка для мозку завжди корисна для тренування пам'яті.

6. Корисно заучувати невеликі тексти й діалоги. Але вчити треба тільки те, що стовідсотково правильно або попередньо виправлено викладачем.

7. Вже готові до вживання фрази та ідіоми записуйте й зберігайте в пам'яті в першій особі. Наприклад: «I am only pulling your leg» (Я просто тебе дратую).


8. Будь-яку іноземну мову не можна вивчати ізольовано. Штурмувати фортецю потрібно з усіх боків: дивіться фільми, читайте літературу та газети в оригіналі, спілкуйтеся з носіями мови в інтернеті.

9. Не бійтеся помилок, бійтеся невиправлених помилок. Ніколи й нічого не залишайте неперевіреним. Краще уточніть двічі.

10. Будьте певні, що незважаючи ні на що, ви вивчите мову! Неодмінно настане момент, коли кількість переросте в якість, й мовний бар'єр буде подолано.

І наостанок, коли 86-річна Като Ломб зустріла свого 54-річного друга, вона вимовила вирішальну для його життя фразу: «Стіве, ти такий молодий! Стільки років попереду, стільки мов ще вивчити можна!»

Популярні дописи з цього блогу

6 речей, які ніколи не треба робити для чоловіка

«Якщо хтось хоче вас принизити, значить…»: слова Харукі Муракамі, які вражають своєю мудрістю

Оберіть фігуру та дізнайтеся про себе «приховану правду»