6 ранніх ознак деменції та 7 способів їй запобігти

Ознаки деменції

Згідно зі статистикою, на деменцію страждають близько 47 мільйонів людей у всьому світі.

 

Кількість зафіксованих випадків зростає та обіцяє потроїтися до 2050 року.

 

У зоні ризику кожен, тому важливо вміти розпізнавати ранні ознаки хвороби та знати, як їй запобігти.

 

6 ранніх ознак деменції

 

Деменція - це стійке збідніння та спрощення психічної діяльності, що характеризується зниженням когнітивних функцій, збіднінням емоцій та порушеннями у поведінці. Розвивається на фоні ушкоджень головного мозку різного генезу.

 

Першими ознаками, що вказують на можливий розвиток деменції, є:

 

Проблеми з організацією та плануванням

Виконавча система мозку при деменції, страждає однією з перших. Зовні це може виглядати як розсіяність, неуважність й забудькуватість. Звісно, часом так поводяться й здорові люди, але якщо ознаки прогресують - це має бути підставою для обстеження.

 

Особистісні зміни

Характер людини може з віком змінюватись й на те є безліч причин. Однак якщо ці зміни кардинальні (урівноважена людина стає дратівливою та примхливою, а енергійна та ініціативна - млявою та апатичною), то це може бути пов'язане з пошкодженнями ЦНС.

 

Часті закрепи та проблеми з кишківником

Між кишківником та мозком існує нерозривний зв'язок, адже у шлунково-кишковому тракті більше нервових волокон, ніж у хребті! Крім того, мікрофлора кишківника виробляє велику кількість нейромедіаторів. Зокрема, бактерії виробляють більше серотоніну, ніж мозок. Тому проблеми з кишківником можуть стати причиною когнітивних проблем і деменції, в тому числі.

 

Люди з хворобами Альцгеймера й Паркінсона страждають від закрепів набагато частіше за тих, хто не має цих захворювань.

 

Сенсорна дисфункція

Зниження смакової та нюхової чутливості, проблеми зі слухом, зором та апетитом можуть бути тривожними дзвіночками, що вказують на атрофічні зміни в головному мозку. Також про це можуть говорити часті запаморочення, втрати рівноваги та інші вестибулярні розлади.

 

Проблеми з мовленням

При пошкодженні або зменшенні гіпокампа людина може почати плутати слова, забувати як називається, відчувати труднощі у підборі слів, повторюватися і т.д. У важких випадках мовлення може втрачати сенс, ставати безладним.

 

Нездатність орієнтуватися у нових місцях

Просторова орієнтація - складна багатокомпонентна функція, яка залучає різні структури мозку. Ураження однієї з них спричиняє порушень здатності орієнтуватися на місцевості. Як правило, на початкових стадіях деменції людина ще досить легко пересувається знайомими маршрутами, але побудова нових дається їй з великими труднощами.

 

Однак, навіть якщо ви виявили у себе чи у близької людини описані вище симптоми - не поспішайте розкидатися діагнозами.

 

По-перше, тому що робити це може лише особа з відповідною медичною освітою.

 

По-друге, ці ознаки мають викликати підозру, лише якщо тривають впродовж кількох місяців.

 

Втомлена, невиспана та людина, яка відчуває стрес цілком може проявляти всі ознаки деменції. Але варто їй як слід відпочити, як усе прийде до норми.

 

По-третє, «призначивши» партнеру чи іншій близькій людині хибний діагноз, ви можете посіяти між вами недовіру та додати зайвих причин для переживання.

 

У практиці психіатрів часто трапляються літні пари, у яких один із подружжя поставив іншому діагноз й переконав його у своїй правоті. Але не завжди це буває правдою.

 

Приклад з життя:

 

На прийом до психіатра прийшли чоловік та дружина. Вона запевняє, що помічає у чоловіка ознаки деменції. На перший погляд, це справді виглядає так: під час розмови він часто збивається та помиляється, вона його виправляє. Проте лікар не поспішає з висновками та просить дружину лише один тиждень не поправляти його, не нагадувати слова тощо. Коли через тиждень вони приходять на повторний прийом у чоловіка, не залишається жодних ознак когнітивних порушень - він висловлюється чітко й зрозуміло. Причиною його поведінки була не хвороба, а те, що дружина постійно виправляла його, змушуючи зациклюватися на помилках й нервувати з приводу свого здоров'я.

 

7 способів запобігти деменції

 

Ключем до профілактики деменції насамперед є правильне харчування. Саме дефіцит одних й надлишок інших речовин часто стає причиною розвитку різного роду порушень, що зрештою призводять до деменції.

 

Щоб уникнути цього, варто дотримуватись наступних правил:

 

Почніть приймати вітамін В1

Дефіцит тіаміну (вітаміну В1) - поширена причина зменшення гіпокампа. Цей вітамін відповідає за перероблення вуглеводів, тому проблеми з ним зазвичай мають особи, які вживають багато цукру, борошняних виробів, зловживають алкоголем. Відновити нестачу В1 можна за допомогою фармпрепаратів або за допомогою біодобавок. Наприклад - харчових (не плутати з пекарськими) дріжджів, які додаються в салати та соуси.

 

Відновіть кишкову мікробіоту

Одноманітний раціон спричиняє зниження різноманітності корисних бактерій у кишківнику. А вони, як ми знаємо, виробляють велику кількість важливих ферментів та нейромедіаторів, необхідних для нервової системи. Кращий спосіб добитися покращання якості кишкової мікрофлори - це більше різних овочів й зелені, що містять різні фітонутрієнти.

 

Вживайте в їжу проростки

Пророщені зерна багаті нутрієнтами й сульфорафаном, які не лише корисні для мозку й зміцнюють кишківнику, але й мають протиракові властивості. Особливо корисні проростки та паростки броколі.

 

Збільште кількість кетонів в організмі

Кетони живлять нейрони безпосередньо та допомагають відновленню пошкоджених областей. Їх можна вживати у вигляді харчових добавок, а можна стимулювати утворення кетонів в організмі за допомогою скорочення споживання вуглеводів та інтервального голодування.

 

Однак якщо ви вирішите спробувати кето-діету чи голодування - це варто робити лише після консультації з лікарем та відповідно до його рекомендацій.

 

Зверніть увагу на препарати з гінкго білоба

Екстракт гінкго білоба підвищує стійкість тканин мозку до гіпоксії, зміцнює дрібні судини та покращує мозковий та периферичний кровообіг. Препарати на його основі довели свою ефективність щодо пацієнтів із деменцією. Але, знову-таки, не варто приймати їх безконтрольно, а лише за призначенням лікаря.

 

Спробуйте біодобавку з герицієм їжаковим

Цей гриб виглядає як густа борода, росте в Америці, Європі та Азії на деревині, де його збирають досвідчені грибники. Але вирушати за ним до лісу не обов'язково - гриб активно використовується у харчовій промисловості та медицині та вирощується штучно. Його використовують для лікування гастриту та раку шлунка, застосовують як імуностимулятор. Крім того, він позитивно впливає на відновлення зв'язків між нейронами після інсульту або травми та сприяє покращенню когнітивних функцій.

 

Не забувайте про омега-3, вітамін D та цинк

Ці три елементи важливі як для профілактики деменції, та й взагалі є запорукою здорового мозку. Поліненасичені жирні кислоти містяться в жирній рибі, лляній олії та волоських горіхах, цинк - у телячій та курячій печінці, червоному м'ясі, кунжутному та гарбузовому насінні. Також їх можна приймати як аптечні препарати.

 

Що стосується вітамінів групи D, деякі з них синтезуються в організмі під впливом ультрафіолету, а інші ми отримуємо з їжі.

 

*****

 

Крім налагодженого харчування важливим моментом у профілактиці порушень мозку є повноцінний сон та достатня фізична активність. Тренування допомагають наситити клітини киснем, тому нехтувати хоча б простою зарядкою не варто.

 

Постійно навчайтеся нового та розвивайте мозок

У статті «Профілактика деменції: поточні епідеміологічні дані та перспективи», що вийшла в британському медичному журналі Alzheimer's Research & Therapy, було проведено огляд багатьох наукових праць, присвячених профілактиці деменції. Автори з'ясували, що більшість епідеміологічних досліджень вказують на те, що найефективніше розпочинати профілактику деменції в ранньому дорослому віці.

 

Зокрема, до захисних факторів деменції входять:

 

вища освіта;

регулярна розумово-стимулювальна активність;

робота пов'язана з інтелектуальною діяльністю;

велика кількість соціальних контактів;

проживання з партнером чи сім'єю у середньому віці.

 

Зважаючи на все це, постійна інтелектуальна, соціальна та фізична діяльність сприяє збільшенню когнітивного резерву - здатність мозку справлятися з ушкодженнями, отриманими внаслідок травм, інсультів, нейродегенеративних захворювань тощо.

 

Отже, якщо ви хочете захистити себе від деменції, не варто відкладати профілактику на потім - почніть тренуватися зараз. Для цього добре підійде:

 

Вивчення іноземних мов;

Гра у шахи, шашки, карткові ігри;

Участь у вікторинах, квізах тощо;

Освоєння нових навичок (гра на музичному інструменті, нові види спорту, декоративно-ужиткові хобі);

Прослуховування лекцій на незнайомі теми, перегляд документальних фільмів.

 

Можна внести елементи тренування навіть у повсякденну діяльність:

 

Іноді змінюйте маршрут від роботи до дому;

Пробуйте нову їжу, нові запахи, слухайте нові напрями музики;

Користуйтеся лівою рукою замість правої під час їжі або миття посуду;

Навчіться рухатися асиметрично: робіть однією рукою кругові рухи, а іншою постукуйте по поверхні, малюйте різними руками різні фігури і т.д.

 

Що частіше мозок буде зайнятий незвичною для нього діяльністю, то активніше формуватимуться в ньому нервові зв'язки, то пластичнішим він ставатиме, й меншим буде ризик деменції в літньому віці.

Популярні дописи з цього блогу

Гороскоп на тиждень з 23 по 29 грудня 2024 року

10 причин подякувати року, що минає

10 ознак, що ви морально виснажені, навіть якщо цього не помічаєте