10 хитрощів шахраїв, на які «ведуться» навіть розумні люди
Думаєте, що в лапи шахраїв потрапляють лише недалекі люди, а вам це не загрожує?
Хто зараз повірить в те, що виграв iPhone чи отримав спадок від незнайомого багатого іноземця?
Але аферисти не просто так заробляють собі на хліб з маслом: вони можуть знайти підхід майже до будь-кого.
Найпопулярніші шахрайські схеми:
1. Збір коштів на лікування
В Інтернеті розміщується інформація про тяжкохвору дитину, якій терміново потрібне дороге лікування, медичний препарат, обладнання або щось ще. В оголошенні є фотографії та навіть медичні документи, але часто зображення нечіткі, а історія хвороби неповна. І, звичайно, номер карти, на який треба перераховувати гроші.
Діти, на жаль, справді страждають від важких захворювань, в тому числі й від раку, а їхні родичі збирають кошти на лікування. Тому авторами оголошень дійсно можуть бути зневірені батьки.
Але є величезна ймовірність, що за такими дописами стоять шахраї, які просто вкрали чужі фотографії та скановані копії документів, можливо, змінили дані в графічних редакторах й використовують це з метою наживи. Іноді вони навіть створюють клони сайтів благодійних фондів.
Як вберегтися:
Перевіряти інформацію: просити повний пакет документів й звіти про отримані та витрачені кошти, пропускати знімки та скановані копії документів через пошук по фото в Google. Поцікавитися номером лікарні, де лікується людина, і зателефонувати туди, щоб перевірити, чи дійсно у них є такий пацієнт. Якщо збір ведеться від імені благодійного фонду, варто знайти офіційні контакти й уточнити, чи справді організація має до цього відношення.
2. Помилковий покупець
Ви виставляєте товар на «ОLX» та інших інтернет-майданчиках для продажу вживаних речей. Вам телефонує, або пише потенційний покупець, ставить кілька питань. Іноді ще на цій стадії можна запідозрити недобре: питання дуже поверхневі й видають, що співрозмовник зовсім не розбирається в тому, що хоче придбати. Потім «покупець» починає побиватися, що він живе далеко або зараз у від'їзді. І пропонує надіслати кур'єра або таксиста, а оплату перевести на карту.
Далі йому для чогось потрібно не лише номер вашої картки, але й дата видачі, ім'я та прізвище власника і, найголовніше, тризначний код СVV. Пояснення зазвичай досить невиразні: нібито кошти переводяться з рахунку організації, там складніша процедура й все в такому дусі. Цих даних вже може бути достатньо, щоб залишити вас без грошей, але іноді шахраї ще просять назвати їм код з СМС.
Часто все це відбувається в умовах поспіху й нервозності, тому що поруч уже стоїть роздратований таксист або кур'єр. Заволодівши кодом, аферисти можуть розплатитися вашою карткою за покупки або переказати гроші на інший рахунок.
Як вберегтися:
Не повідомляйте нікому CVV-код й тим більше код з СМС. Якщо все ж повелися на вудку шахраїв та повідомили їм всі дані, терміново телефонуйте в банк й блокуйте карту.
3. Збитий пішохід
Водій-жертва здає назад, розвертається або повільно їде дворами. Раптово хтось з криком падає на землю перед машиною. Водій нажаханий вискакує з автомобіля й бачить людину, яка корчиться від болю та заявляє, що її збили і що вона збирається звернутися в поліцію.
Дуже «вчасно» поруч виявляється «абсолютно випадковий» свідок, який, звичайно ж, зняв все на відео й згоден допомогти потерпілому. У водія вимагають грошей за мирне вирішення конфлікту, він погоджується, адже інакше його як мінімум позбавлять водійських прав та зобов'яжуть виплатити штраф.
Як вберегтися:
Для початку поставити відеореєстратор, який покаже, що ви не порушували правил дорожнього руху, а пішохід сам кинувся під колеса.
Реєстратора немає, але ви впевнені, що не винні? Самі наполягайте на тому, щоб викликати поліцію: шахраї після цього відступлять. За можливості шукайте свідків й просіть записи з камер спостереження в охоронців, продавців, співробітників компанії - дивлячись де стався інцидент.
4. Пляшка під бампером
Цей трюк використовується, щоб виманити людину з автомобіля. Шахраї непомітно кладуть під передній бампер порожню пластикову п'ятилітрову пляшку. Водій чує хрускіт й скрегіт, виходить з машини, заглядає під бампер. А тим часом з салону витягують гроші й цінні речі.
Таких прийомів багато: можуть проколоти колесо, кинути на лобове скло пакет з кефіром. І все з однією метою: щоб водій вийшов подивитися, в чому справа, і залишив двері незаблокованими.
Як вберегтися:
Завжди блокуйте двері автомобіля, навіть якщо виходите, як вам здається, на секундочку.
5. Фейкові працівники газових служб, ЖЕКівці та інші «фахівці»
Аферисти ходять квартирами, представляючись страховиками, газівниками, керівниками компаній і так далі. Вони перевіряють плити, труби й комунікації, обов'язково знаходять несправність та пропонують встановити дороге обладнання, наприклад, лічильники або газовий аналізатор, який зреагує на витік й допоможе уникнути загоряння і вибуху.
Шахраї можуть тиснути, маніпулювати, залякувати. Приміром, запевняють, що без спеціального пристрою найближчим часом може статися витік газу, який спричинить вибух і т.д.
Якщо мешканці все ж погоджуються на установку приладу, пізніше з'ясовується, що він абсолютно даремний. І це, можна сказати, ще позитивний результат зустрічі з такими аферистами. У деяких випадках справа може закінчитися пограбуванням квартири.
Як вберегтися:
Не відчиняйте двері й тим більше не пускайте нікого до помешкання, поки не переконаєтеся, з якої організації до вас прийшли та як звуть відвідувачів. Потім телефонуйте в компанію або в газову службу й уточніть, чи направляли до вашого будинку\квартири таких співробітників.
6. Знайомий в біді
На сторінці знайомого в соцмережі з'являється допис про те, що у нього трапилося горе. Помирає близький родич, хтось потрапив в аварію, когось заарештували. Терміново потрібна допомога, перекажіть гроші, ось номер карти. Іноді до допису додаються навіть фото медичних документів.
Або відбувається розсилка по друзях в особисті повідомлення. Той, хто відгукнувся на прохання про допомогу й відправив якусь суму, невдовзі дізнається, що допоміг заробити аферистам: сторінку зламали, а зображення документів вкрадені з інших джерел й змінені в графічних редакторах.
Є й інший, більш драматичний варіант цієї ж шахрайської схеми. Аферисти телефонують або пишуть жертві, кажуть, що її близький в біді й, щоб врятувати його, потрібно переказати гроші. Варіанти можуть бути різними: спіймали на наркотиках, збив людину, вбив когось, побився. Тепер він затриманий й не може говорити сам. Найбільш просунуті авантюристи телефонують з особистого номера телефону «винуватця» - за допомогою програм, які підміняють номери телефонів.
Як вберегтися:
Ретельно перевіряйте інформацію, ставте питання, відповіді на які може знати лише справжній власник сторінки. Зв'яжіться з вашим знайомим або його близькими телефоном, електронною поштою або через іншу соціальну мережу.
7. Повії міста Х
Дівчині в соцмережі пише незнайомець, представляється адміністратором групи «Повії міста такого-то» й тому подібних сумнівних спільнот (так, і таке буває). Каже, що на затвердженні «висить» допис про неї, в якому йдеться, що вона не дуже розбірлива в статевих зв'язках й взагалі особа зі зниженою соціальною відповідальністю. Для певності шахрай показує скриншот цього самого допису: там фотографія дівчини й кілька невтішних епітетів.
Потім аферист пропонує видалити допис - природно, за винагороду. Жертва хоч і знає, що це брехня, але боїться за свою репутацію й переказує гроші.
Як вберегтися:
На жаль, ніяк, хіба що не користуватися соціальними мережами взагалі. Але якщо вас намагаються шантажувати таким чином, найкращою стратегією буде написати скаргу в техпідтримку й заблокувати аферистів. Або пригрозити їм заявою в поліцію за наклеп та образи.
8. Заблокована карта
Вам приходить повідомлення про те, що карта заблокована. Щоб розблокувати її, потрібно зателефонувати за вказаним в СМС номером телефону.
Далі події можуть розвиватися по-різному. Наприклад, дзвінок виявиться платним й з вас спишуть гроші. Або ви потрапите на «співробітника банку», який спробує витягнути у вас повну інформацію про карту, включаючи CVV і код підтвердження з СМС. А далі, самі розумієте, ваш рахунок може відчутно схуднути.
До речі, такі повідомлення та дзвінки не завжди надходять з незнайомих номерів. Іноді шахраї користуються програмами, які імітують справжні номери банку.
Як вберегтися:
Отримавши повідомлення або дзвінок, не поспішайте діяти за інструкціями. Наберіть номер телефону, вказаний на звороті вашої картки, й розкажіть співробітникам про те, що трапилося. Крім того, жоден справжній працівник банку не проситиме у вас код з СМС.
9. Чайні махінації
На вулиці до жертви підходять промоутери й наполегливо запрошують на безплатну дегустацію чаю. Після частування пропонують купити продукт з великою знижкою: «Лише сьогодні, лише зараз й лише для вас, бо ви ж такий приємний клієнт».
Коли люди відмовляються, їх просять хоча б трохи заплатити за дегустацію. Тиснуть на жалість: нібито менеджера штрафують, якщо клієнт нічого не купить. Під час чаювання застосовують маніпулятивні прийоми: тараторять скоромовкою, доторкаються до людини, часто називають її на ім’я. І таким ось чином - шантажем, погрозами, проханнями та скаргами - все ж виманюють у жертви гроші.
Схожу схему використовують салони краси. Вони запрошують людей на нібито безплатні косметичні процедури й за допомогою психологічного впливу змушують купити цілу валізу «унікальної» та «дуже дієвої» косметики вартістю в місячну зарплату. Найчастіше в кредит.
Як вберегтися:
Мабуть, порада тут лише одна. Не ходити на жодні процедури в незнайомі салони й категорично відмовлятися від пропозицій вуличних промоутерів. Тому що, якщо вас все-таки заманять на якусь акцію чи дегустацію, піти з повним гаманцем буде доволі складно: шахраї добре володіють різними техніками маніпуляцій. Ви самі не помітите, як віддасте їм свої гроші.
10. Гроші або штраф
Шахрай знаходить автомобіль, який запаркований з порушенням ПДР. Під двірник він кладе записку з вимогою перерахувати гроші, наприклад поповнити мобільний. Якщо власник авто цього не зробить, то фотодокази порушення будуть відправлені в поліцію й тоді доведеться платити штраф.
Як вберегтися:
По-перше, паркуйтеся за правилами. По-друге, викиньте аркуш з погрозами: навіть якщо ви заплатите аферистам, їм нічого не заважатиме все-таки виконати свою обіцянку й повідомити поліцію. Варто заздалегідь змиритися, що за неправильне паркування вам загрожує штраф.
Як протистояти прийомам шахраїв:
Всі шахрайські схеми завжди засновані на спекуляції нашими власними страхами й вадами. Аферисти спочатку нагнітають напругу, викликають почуття тривоги або жадібності, з'являється надмірне збудження. У цьому стані людина відчуває потребу вчиняти дії, щоб якомога швидше отримати бажане.
І тут шахрай «вчасно» пропонує допомогу, виступає як рятівник, опора в критичній ситуації. Людині навіюють, що потрібно зробити, щоб врятувати себе від проблем з законом, великих витрат або, навпаки, отримати прибуток.
Наш поріг критичного сприйняття інформації знижується, виникає симпатія, неусвідомлена довіра до співрозмовника.
На яких страхах найчастіше спекулюють шахраї?
1.
Страх сказати «ні» і, як наслідок, здатися грубим, невихованим, безсердечним.
2.
Страх прийняти рішення. Роблячи це самостійно, ми стаємо вразливими: не завжди впевнені у власній правоті, не завжди готові нести відповідальність за наслідки. Аферисти пропонують вже готове рішення.
3.
Страх втратити свободу, гроші або звичний комфорт.
4.
Страх втратити близьких.
5.
Страх втратити можливість поліпшити своє життя.
В основі сценарію шахраїв завжди лежить передбачуваність людської поведінки в стресових ситуаціях. Таким чином, сюжет ніби спланований заздалегідь.
Якщо ви потрапили під вплив ошуканців, ваше завдання - змінити сценарій, щоб все пішло не за їхнім планом.
Що слід робити?
1.
Дотримуватися фізичної та емоційної дистанції з авантюристами.
2.
Критично оцінювати кожну інтервенцію й ставити собі питання: «Навіщо я збираюся зробити цю дію?», «Що вони отримають, якщо я так зроблю?»
3.
Поводитися всупереч очікуваній реакції. Відберіть ініціативу у шахраїв, почніть самі режисерувати цей спектакль. Наприклад, той, хто підстроїв дорожній інцидент, чекає, що ви будете обурюватися, засмучуватися, сперечатися або плакати. Замість цього заспівайте пісню, станцюйте, вдайте німого - не бійтеся здатися дивним. Що незвичнішою буде ваша поведінка, то швидше ви обеззброїте аферистів.
4.
Ставити запитання, які не вписуються в сценарій, щоб перевести увагу дурисвіта на іншу тему й розірвати звичний шаблон. Наприклад, якщо у вас намагаються вивідати дані карти й ви не можете перервати контакт (піти, повісити трубку), можна сказати щось на кшталт: «Слухай, а які у тебе кросівки класні! Де брав? Дай поміряти, у нас розмір начебто однаковий. Ну що тобі, шкода?» І далі ставте найбезглуздіші питання, поки не виведете з рівноваги вашого «доброзичливця».
Багато хто вважає, якщо він дорослий та розумний, йому не загрожує стати жертвою шахраїв. Але це не зовсім так. У певні моменти життя попастися на іхню вудку може будь-хто з нас.
Поділіться цим текстом в соцмережах, щоб розповісти, які методи використовують аферисти і як їм можна протистояти.