Що таке комплекс Попелюшки й чому його треба позбуватися

Комплекс Попелюшки
 
У знаменитій казці доля у Попелюшки була важка, але фінал історії надихав - нарешті сирітка стала щасливою. 

 

Однак насправді жінки з комплексом Попелюшки навряд чи можуть сподіватися на щастя. 

 

Що ж це за комплекс та як його позбутися.

 

Характеристики жінки з комплексом Попелюшки:

 

Типовий образ Попелюшки складається із низки характеристик.

 

У неї не має часу на себе. Лише чоловік, діти, робота… Але в такому режимі будь-яка жінка швидко перетвориться на загнану коняку. Чи здатна вона бути щасливою та дарувати щастя близьким? Ні чоловікові, ні дітям не потрібен обслуговий персонал. Їм потрібна мама, дружина, та й просто людина, яка дарує приємні емоції, кохання та турботу.

 

Вона невпевнена у собі. Щиро вважає, що нічого з себе не представляє, як професіонал та особистість. Єдина можливість для неї чогось досягти - сподіватися на щасливий збіг обставин. Причина такого самовідчуття - відсутність віри у власні сили, потенціал та можливості.

 

Вона жертвує власними інтересами та планами на користь інших людей. Справжня служниця не сміє заявляти про свої права та бажання. Її доля - прислужувати господарям (чоловіку, батькам, дітям). Вона готова прислужувати навіть друзям та знайомим - робити те, що йде всупереч її бажанням, аби не образити, не відмовити.

 

Вона не вміє веселитися. Її будні нагадують похмуру рутину, а свята вимотують уже на етапі підготовки. Попелюшка не вміє розслаблятися, радіти життю та «забивати» на умовності. Не може послати весь світ до дідька й провалятися день на дивані в обіймах із шоколадним тортом. Вона рухається по накатаних рейках, які її саму давно не радують, але відступити від остогидлого укладу просто не може.

 

Вона проживає нудне та безпросвітне життя. Комплекси, невпевненість, слабкість духу, неприйняття себе та інші характеристики особистості Попелюшки не дають відкинути тягар щоденних турбот та проблем. Вона ніколи не жила легким, позитивним життям. Не робила божевільних вчинків. Не втрачала голову й не переживала бентежних пригод.

 

Вона не любить свою роботу, але при цьому не бажає нічого змінювати. Будь-які зміни в житті Попелюшки трапляються лише за критичних обставин, коли не діяти вже неможливо. Інертність та бажання пливти за течією - неодмінні характеристики жінки з цим комплексом. Попелюшка просто сподівається, що з'явиться добра фея й розв'яже усі її проблеми. Навіщо ж у такому разі докладати зусиль та змінювати своє життя самостійно?

 

Вона скромна та не має особливих запитів. Звичка задовольнятися малим починається з комплексу неповноцінності: я нерозумна, негарна, нецікава, отже, я недостойна чогось справді цінного. Попелюшка розраховує на мале й отримує мале.

 

Існує описана Куртом Левіном закономірність:

 

...масштаби особистості вимірюються рівнем вимог. Експериментальні дослідження гештальт-психолога та його учнів довели, що невпевнені у собі й закомплексовані люди ставлять або мізерно дрібні цілі, або недосяжно високі. Загалом роблять все, щоб віддалити або виключити свій успіх…

 

Скарги на життя - її звичний стан. Попелюшка живе не так, як хоче, а так, як складаються обставини. Вона не володіє ситуацією, не ставить у пріоритет власні інтереси, тому часто опиняється у несприятливих ситуаціях. Але воліє не змінювати їх, а адаптуватися, постійно скаржачись довколишнім  на своє важке становище.

 

Стосунки Попелюшки з чоловіками

 

Знайти хорошого хлопця й вийти заміж - одна з пріоритетних цілей для Попелюшки. Без чоловіка її життя немає сенсу, майбутнє незрозуміле, а щастя - недосяжне. Вона романтична й мрійлива, зовсім не розбирається в людях. Мріючи про Принца, наївна Попелюшка з радістю пірнає у стосунки з тим, хто проявив до неї увагу. Хоча часто до Принца її обранцю дуже далеко.

 

У стосунках Попелюшка активно демонструє жертовність, безмежне кохання та бажання догодити, задушливу ніжність й навіть нав'язливість. Багато чоловіків не витримують такого тиску й просто «зливаються». А ті, хто залишається, без сорому користується дівчиною з комплексом Попелюшки.

 

Можна спробувати відкрити їй очі на справжній стан речей. Але нездатність тверезо оцінювати ситуацію не дає Попелюшці зробити правильний висновок та змінити своє сприйняття стосунків. Вона щиро вважає модель «начальник-підлегла» чи «господар-прислуга» оптимальною. Переконати інертну та закомплексовану людину вкрай важко.

 

Як перетворитися з Попелюшки на Принцесу

 

Одномоментне перетворення скромної, забитої, невибагливої Попелюшки на шляхетну особу королівської крові може бути лише в казці. У житті цьому передує копітка й багаторічна робота над собою. І далеко не завжди можна впоратись власними силами - часто знадобиться допомога психолога.

 

Ця покрокова інструкція - це перша сходинка до переродження з Попелюшки до Принцеси. Виконавши ці кроки, ви помітите якісні зміни у своєму ставленні до життя.

 

Крок 1. Визнайте, що ви Попелюшка.

 

Наберіть у легені якомога більше повітря й зробіть складний, але такий потрібний висновок: «У мене комплекс Попелюшки, і я маю намір з ним боротися!». Визнавши проблему, вам буде набагато легше з нею впоратися. Для цього постарайтеся намацати свої слабкі сторони, з якими потрібно працювати, і починайте негайно.

 

Крок 2. Зосередьтеся на трьох аспектах.

 

Перший - це ваша особистість. Другий - ваші бажання. Третій - потреби. Усі думки, плани та перспективи мають проходити крізь цей потрійний фільтр. Тобто все, що з вами відбувається, має співвідноситися з вашою особистістю, бажаннями та потребами. Наприклад, ваш чоловік просить приготувати йому піцу.

 

Питання 1: чому це повинні зробити ви, а не він чи піцейола у найближчій кафешці?

 

Питання 2: чи ви хочете робити це (може, були інші справи або планували відпочити)?

 

Питання 3: чи потрібно вам це цієї миті (чи голодні ви самі)?

 

Можливо, відповіді на ці питання будуть не зовсім щирими. Якщо ви звикли готувати вдома та догоджати своєму чоловікові, то з чого раптом виявляти норовливість?

 

Суть кроку №2 саме в тому, що пропустивши крізь потрійний фільтр будь-яку справу/прохання, ви зможете відчути дискомфорт. Якщо так і вийшло - сміливо ламайте звичний уклад. Він явно був не на вашу користь.

 

Крок 3. Геть будь-яку критику.

 

Критику від довколишніх, самобичування, зневажливий тон у ваш бік. Навіть попри на те, що критика може бути конструктивною й в багатьох ситуаціях сприяє розвитку, в період позбавлення комплексу Попелюшки вона вам не потрібна. Хай у цей час все, що ви робите, здаватиметься ідеальним! Навіть якщо насправді це не зовсім так.

 

На першому етапі ігноруйте критику, далі вчіться її жорстко присікати, а потім почніть освоювати вищий пілотаж - реагувати на критику з іронією.

 

Крок 4. Керуйте своєю долею самі.

 

Що раніше ви звикнетеся з думкою про те, що вам ніхто нічого не винен, покладатися в житті потрібно лише на себе й відповідальність за помилки лежить виключно на вас, то швидше почнеться одужання. Зрілу особистість відрізняє готовність розв'язувати власні проблеми, а не тікати від них, ховати голову у пісок. Перестаньте сподіватися на чоловіка, щасливий випадок чи шанс. Якщо ситуацію можна змінити, не варто зволікати - just do it!


*****

Іноді бути Попелюшкою вигідно, адже вона нізащо не відповідає, пливе за течією, й взагалі маленька, скромна людинка. 

 

Але якщо ви дочитали цю статтю до кінця, значить, це амплуа вам вже набридло. Настав час вийти з казки й поміняти своє життя на краще.

 

Бажаю вам у цьому удачі!

 

За матеріалами: karpachoff.com