10 ознак здорової психіки

Ознаки здорової психіки

А чи є взагалі психічно здорові люди? - таке питання часто можна побачити у коментарях до статей про симптоми ментальних порушень. А й справді, що таке психічно здорова особистість?

 

Список точних характеристик ментального здоров'я становила ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я). Згідно з ним, психічне здоров'я - це стан добробуту, в якому людина здатна:

 

впоратися зі стресом;

реалізовувати свій потенціал;

ефективно навчатися;

продуктивно працювати;

робити свій внесок у суспільне життя.

 

І щоб це стало можливим, людська психіка має відповідати семи ключовим критеріям.

 

7 основних критеріїв психічного здоров'я від ВООЗ:

 

1. Ви відчуваєте себе

Це означає, що ви усвідомлюєте себе та відчуваєте безперервність, ідентичність та сталість власного «Я».

 

Тобто коли ви не спите, ви розумієте, хто ви, де ви й навіщо (якщо, звичайно, ви не заблукали й на вас не впливає щось ззовні). Ви також усвідомлюєте, що ваше тіло належить вам, бачите довколишній світ ніби «зсередини», а не як сторонній спостерігач.

 

Коли цей критерій порушується, ми говоримо про синдром деперсоналізації-дереалізації.

 

Деперсоналізація - це стан відчуження від самого себе, неадекватне сприймання людиною своєї особи, свого «я». Причинами можуть бути психофізіологічні, соціальні захворювання. Є клінічним синдромом певних психічних розладів.

 

2. Ви відчуваєте і дієте подібним чином у схожих ситуаціях

Ваша емоційно-поведінкова сфера є стабільною. В подібних ситуаціях ви реагуєте схожим чином - якщо, звісно, на вас не впливають сторонні фактори. І ви можете заздалегідь приблизно передбачити, що відчуватимете і як діятимете в тому чи іншому випадку.

 

Приклади:

 

Зазвичай прогулянки у парку викликають у мене радість - норма.

 

Зазвичай я радію прогулянкам у парку, але сьогодні не впевнена: бо був важкий день, мене розлютили - теж норма.

 

Я не знаю, що я відчуватиму, коли піду гуляти у парку. У мене часто бувають перепади настрою без жодних причин - НЕ норма.

 

3. Ваші емоції та поведінка зазвичай відповідають ситуації

Реакції вашої психіки відповідають тим обставинам, ситуаціям та інтенсивності зовнішніх впливів, які відбуваються зараз чи тривалий час. Тобто, ваші емоції та поведінка доречні.

 

Приклади:

 

Я відчуваю тривогу, коли готуюся до перевірки на роботі - норма.

 

Я роздратована, бо мій чоловік мене образив, не дослухався до мене - норма.

 

Я відчуваю тривогу, хоча розумію, що об'єктивних причин хвилюватися у мене немає. Це почуття з'являється немов «на рівному місці» - не норма.

 

Я почуваюся роздратованою без причини, хочеться на комусь зірватися, люди довкола «бісять» - НЕ норма.

 

4. Ви критично ставитеся до себе, своїх емоцій та поведінки

Це означає, що ви можете усвідомлювати та аналізувати свою поведінку, почуття та переживання, знаходити причинно-наслідкові зв'язки між подіями та внутрішніми відчуттями.

 

Приклади:

 

Я роздратована, і мені сумно, тому що я посварилася з найкращою подругою. Треба дати собі час «охолонути» і поговорити з нею, а поки що треба придумати, як заспокоїтися і підняти собі настрій - норма.

 

Я раптово зірвалася на подругу, наговорила їй багато неприємних речей, пригадала усі образи... Навіть до ладу не розумію, як так сталося, і з чого почалася сварка, це напевно вона винна - НЕ норма.

 

5. Ви здатні керувати своєю поведінкою, щоб не порушувати соціальних норм та законів

Ви можете контролювати себе з урахуванням тих правил та обмежень, які прийняті у вашому соціумі: у сім'ї, колективі, місті та країні.

 

При цьому ви не обов'язково маєте «сліпо підкорятися» загальноприйнятим правилам: важливим є сам факт того, що ви їх усвідомлюєте, вмієте себе контролювати й маєте вибір - дотримуватися норм чи ні.

 

Приклади:

 

Дуже хочеться накричати на начальника, але я розумію, що цього не варто робити. Стримуюсь, заспокоююсь, намагаюся обговорювати проблеми конструктивно - норма.

 

У моїй сім'ї не заведено йти проти волі батьків, і це розумію. Але я вирішила обрати власний шлях і не слідувати їхнім настановам - норма.

 

Я знаю, що брати чуже не можна. Але знову «потягла» ручку зі столу колеги, не змогла втриматись - НЕ норма.

 

Я розумію, що підіймати руку на дітей неправильно. Але все одно караю дитину фізично, просто не можу стриматись - НЕ норма.

 

6. Ви можете змінювати свою поведінку, якщо цього вимагають обставини

Ви володієте гнучким мисленням та гарним самоконтролем. Тому якщо довколишні обставини змінилися, ви можете проаналізувати ситуацію та змінити свою поведінку відповідно до неї.

 

Приклади:

 

Моя юність проходила у доволі жорсткому оточенні. Мені треба було доводити свій авторитет, грубити й насміхатися, щоб мене не вважали слабкою. Але тепер поряд зі мною чуйні та тямущі люди, і я обираю ставитись до них шанобливо - норма.

 

Моя юність минула в «поганій компанії», я звикла до глузування та грубості як способу встановити свій авторитет. Тепер я живу в інших умовах, довколишні ставляться до мене шанобливо та чуйно. Але я нічого не можу з собою вдіяти: все одно часто їх зачіпаю, злісно глузую, намагаюся доводити їм, що я краща… - НЕ норма.

 

7. Ви здатні будувати плани життя і втілювати їх

Ви думаєте про своє майбутнє, усвідомлюєте свої бажання, ставите перед собою якісь цілі, будуєте плани їх досягнення та намагаєтесь дотримуватися їх.

 

Приклади:

 

Я вирішила навчитися танцювати, тож почала регулярно ходити на заняття та практикуватися вдома - норма.

 

Я вирішила навчитися танцювати, та не можу почати діяти. Постійно щось заважає ходити на заняття. А ще я часто думаю про те, що в мені не вдасться, я матиму смішний вигляд, зганьблюсь - НЕ норма.

 

***

Важливо розуміти, що психічне здоров'я - не абсолютна «величина». Ми змінюємося як особистості, події довкола нас теж можуть стрімко змінюватися без нашого відома, а чутливість психіки у кожної людини є індивідуальною.

 

Тому якщо у вас бувають епізодичні відхилення від вищевказаних критеріїв, це не свідчить про наявність психічного розладу.

 

Додаткові критерії здорової особи:

Критерії ВООЗ - це основні ознаки психічно здорової людини. Але є й інші фактори, які впливають на ментальне здоров’я особистості.

 

Так, відомий доктор психології та психоаналітик Ненсі Мак-Вільямс відзначала ще кілька ознак, які вкрай важливі для психічного здоров'я людини.

 

1. Ви здатні будувати та підтримувати стабільні стосунки

Ви спроможні перебувати у безпечних стосунках.

 

Це взаємини, в яких ви:

 

почуваєтеся готовою до емоційної близькості, відкритості;

усвідомлюєте та приймаєте свою емоційну вразливість перед іншою людиною;

можете відчувати довіру до іншої людини, не мучитеся частими сумнівами та підозрами;

впевнені у своїх стосунках, у виборі партнера;

відчуваєте комфорт поблизу партнера, але при цьому зберігаєте свою індивідуальність і незалежність, не «розчиняєтеся» у житті іншої людини, не прагнете під нього «підлаштуватися».

 

2. Ви маєте реалістичну стійку самооцінку та відчуваєте свою автономію

Ви ставитеся до себе тверезо й опираєтеся лише на себе:

 

не страждаєте постійною самокритикою, не маєте завищених очікувань від себе;

не звеличуйте себе над іншими;

не маєте потреби порівнювати себе з іншими або дізнаватися чужу думку, щоб оцінити себе;

ви спокійно сприймаєте критику та компліменти, тому що в першу чергу покладаєтеся на власну думку;

ви знаєте свої сильні та слабкі сторони, спокійно розвиваєте перші та боретеся з іншими;

ви тверезо оцінюєте свої навички та ресурси й використовуєте їх для досягнення цілей;

ви знаєте, що можете самі справлятися з проблемами, задовольняти свої потреби, поводитися і жити так, як вважаєте за потрібне.

 

3. Ви сприймаєте інших як окремих особистостей

Ви розумієте, що кожна людина довкола вас, включаючи членів сім'ї, чоловіка, повнолітніх дітей, близьких друзів - це окрема доросла особа з власними особливостями характеру, життєвим досвідом, бажаннями та потребами.

 

Ви усвідомлюєте, що вони живуть свої власні життя паралельно з вашим і мають власну зону відповідальності: здатні контролювати свої дії, емоційно-поведінкові реакції.

 

Тому ви не берете на себе відповідальність за їхні почуття та дії - ви розумієте, що їхні емоції та поведінка можуть бути результатом невідомих вам факторів та мотивів.

 

А ви можете назвати себе психічно здоровою особистістю? Поділіться своїми думками у коментарях!