Дефіцитне мислення: як воно руйнує наше життя

Дефіцитне мислення

Дефіцитне мислення - це комплекс переконань, які формує обмежене уявлення про ресурси довкола людини. Установка психіки, згідно з якою у світі є певна кількість благ, які доступні не всім, отже їх треба добиватися, заслуговувати, забирати в інших й накопичувати, не дозволяючи довколишнім ними заволодіти.

 

На перший погляд, це своєрідне божевілля, яке шкодить лише самій людині. Але насправді дефіцитне мислення спричиняє безліч проблем цілого суспільства. І що більше таких людей, то біднішою та нещаснішою є та група, до якої вони входять.

 

Люди з такою логічною помилкою мислення переконані, що грошей, кохання, комфорту, чоловіків чи жінок недостатньо для всіх. І якщо в когось не дай Боже з'явився мільйон, то в людини з дефіцитним мисленням поменшало шансів. Якщо у подруг хороші чоловіки, значить жінка з дефіцитним мисленням свого вже проґавила і для неї чоловіків не залишилося і т.д.

 

Ми насамперед маємо збагнути, що дефіцитне мислення формується внаслідок психоемоційної травми. Людина була позбавлена чогось дуже важливого, зіткнулася з гострим браком ресурсів і тепер психіка намагається не допустити повторення трагедії. При чому травма може бути отримана самою людиною, а може бути передана їй у спадок. Тобто батьки чи бабусі з дідусями стикалися з браком чогось, а потім передали цей досвід наступним поколінням.

 

Як зрозуміти, що ви маєте дефіцитне мислення?

Існує певна характеристика такого мислення. Набір установок й переконань, що видають психоемоційні травми, які далися взнаки через обмежене сприйняття ресурсів.

 

Спробуємо перелічити найголовніші:

 

У мене така доля

Якщо детально розібрати цю фразу, то людина має на увазі певний поділ людей на дві категорії. Одним пощастило. А от їй - ні. І змінити нічого вже не можна. Всі щасливі, багаті чи успішні - це щасливчики долі, на яких з неба звалився успіх. Вони народилися у забезпечених сім'ях, опинилися у потрібний момент у потрібному місці, їм просто пощастило, або вони вкрали, або пішли на угоду з дияволом (образно висловлюючись).

 

А особа з дефіцитним мисленням народилася у звичайній родині, були звісно можливості, але їй банально не пощастило, удача відвернулася. Вона чесна та порядна, тому шансів розбагатіти немає. Відмовилася переступати через своє сумління, хоча могла зірвати куш нечесним шляхом. Її обікрали. Обдурили. Пограбували. У результаті - просто така доля.

 

Красиві дівчата на чоловіків з дефіцитним мисленням не дивляться, бо вони не багаті. Дружини у них немає, бо всіх розібрали доки він вчився й працював у три зміни.

У жінки з дефіцитним мисленням не має чоловіка, бо вона скромна та порядна, а чоловіки тільки наглими й вульгарними цікавляться.

 

Загалом, виправдання настільки різноманітні, що перерахувати все неможливо навіть у цілій книзі.

 

Але ми бачимо чітке переконання - ресурси людині з дефіцитним мисленням не дісталися через низку причин, які загалом можна назвати долею.

 

Якщо хтось виграв, то хтось програв

Переконання у тому, що будь-які блага переходять виключно з кишені до кишені, спричиняють глобальну логічну помилку.

 

По-перше, людина з дефіцитним мисленням щиро вірить, що її бідність викликана чиїмось багатством.

 

Хтось має мерседес, тому людина з дефіцитним мисленням не має жодної машини. Хтось має триповерховий котедж, тому людина з дефіцитним мисленням взагалі немає свого житла. У когось є чоловік і коханець, тому у жінки з дефіцитним мисленням немає нікого.

 

По-друге, така людина думає, що всі ресурси вже є, і нічого створювати не треба. При цьому ці ресурси дуже обмежені, і якщо з кимось ділитися, то їй точно бракне.

 

Такі люди не хочуть нічого створювати. Все вже є, треба тільки відібрати у багатих і віддати їм!

 

Що більше, то краще

Оскільки людина з дефіцитним мисленням переконана у гострому браку ресурсів, її мислення звужується

 

Наприклад вона вирішила відкрити продуктовий магазин, але одразу зупинила себе - магазинів і так багато, цей ринок давно поділили гіганти, їй не вистачить покупців. Або вирішила кудись інвестувати кошти, але подивилася на ціни та зрозуміла, що це робити треба було 20 років тому, зараз уже пізно, не на часі, все за найкращими цінами давно викупили.

 

Все це збільшує тривожність, викликає метушню, з'являється відчуття, що все добре розібрали, а людині з дефіцитним мисленням нічого не дістанеться.

 

Тому, хочеться зірвати куш, застрибнути в останній вагон. Людина з дефіцитним мисленням ведеться на маркетингові хитрощі «тільки сьогодні», «останній день», «встигни придбати за низькими цінами». Бачить зростання якогось активу, відчуває страх упущеної вигоди та поспішає його придбати. Так приймаються бездумні рішення та надуваються економічні бульбашки. Згадайте черги за гречкою чи туалетним папером, люди штучно створювали дефіцит у магазинах, просто тому, що дефіцитне мислення налякало їх до жаху.

 

У мене має бути більше, ніж в інших!

Люди з дефіцитним мисленням вимірюють рівень свого добробуту порівнюючи об'єми та розміри з довколишніми. 

 

У мене однокімнатна квартира, а у сусіда двокімнатна, то значить він успішніший. У мене нова ауді, у сусіда стара таврія, значить він бовдур, а я розумник. У мене чоловік та двоє дітей, а подруга бездітна та незаміжня, значить вона нещасна. У мене зарплата 50 000 на місяць, а у товариша 10 000, значить я молодець, а він бездарний.

 

Але найцікавіше, що дефіцитне мислення спричиняє жадібність, страх залишитися з нічим. Оскільки людина бачить світ під таким кутом, то у неї неминуче виникає неприязнь та навіть ненависть до ресурсних людей. Ось родич розбагатів, створив бізнес і тепер має гарні заробітки. Очевидно він міг би зі мною поділитися, але не робить цього, значить скнара. Скупердяй. 

 

Жінки з дефіцитним мисленням ненавидять інших жінок, які ведуть волелюбний спосіб життя: сьогодні один чоловік, завтра інший. Вони переконані, що у такий спосіб їх позбавляють можливості зустріти гідного чоловіка!

 

Ідея мати більше видимих благ, ніж в інших, приводить у глухий кут. Люди з дефіцитним мисленням бояться упустити обмежені ресурси й втратити їх, тому купують автомобіль якомога дорожчий, квартиру більшу, речі виключно брендові. І накопичують, нагромаджують, акумулюють, щоб довколишні раптом не стали успішнішими. Ненавидять тих, кому це все ж таки вдалося. Це ті люди, які виступають за обмеження. Всім все заборонити, щоб ніхто не був багатшим за мене.

 

Замість висновку:

Дефіцитне мислення - це логічна помилка, яка вводить психіку в оману.

 

Треба розуміти, що такі люди  абсолютно переконані у своїй правоті, вони справді бачать світ саме так і мають тисячі доказів. Така особливість роботи людської свідомості та підсвідомості. Переконати їх майже не реально.

 

Тільки заміщення негативного досвіду протилежним дасть свої плоди. Добре допомагає когнітивно-поведінкова терапія, але «вилікувати» всіх неможливо.

 

Всі ці люди вкрай вигідні можновладцям, які, якщо не можуть запропонувати нічого хорошого, то часто просто переконують, що погане і є хороше. Що гірше, то краще. І думка про обмеженість ресурсів виправдовує все це. Але абсолютно згубна як для самої людини, так і для її оточення.