Стереотипне мислення: чому ми навішуємо на людей ярлики і які наслідки це має

Стереотипне мислення
 
Стереотипне мислення - це хибне узагальнення та категоризація людей на основі окремих характеристик. 

 

Наприклад, якщо людина вірить у Бога, то часто її можуть вважати фанатиком і зашореним консерватором або, навпаки, виключно чесною і доброю особою. Якщо хтось має вищу освіту та престижну професію, то це автоматично робить його розумним і гідним уваги. Митців часто уявляють як ледарів чи п'яниць, а багатодітних матерів - як жебрачок. Вегетаріанців нерідко називають сектантами... Цей список можна продовжувати вічно.

 

Варто нам отримати про людину хоча б трохи інформації, як ми одразу ж робимо висновки - найчастіше дуже поверхневі. Закріплюємо на цю людину папірець з вердиктом й подумки вкладаємо його на поличку згідно з отриманим артикулом.

 

Розберімось, чому люди так роблять, які наслідки це має та як відмовитись від стереотипного мислення.

 

Чому ми судимо про людей по обкладинці?

 

Це частина людської природи

 

Поділ людей, речей та явищ на категорії - природний і, як вважають вчені, механічний процес, який ми починаємо освоювати ще в дитинстві. Він так і називається: категоризація.

 

Ця властивість людського мислення допомагає нам орієнтуватися у складному, заплутаному та непередбачуваному світі, робить його трохи зрозумілішим, економить час і сили.

 

Бачиш гриб із цятками - отже, він отруйний, не їж його. Бачиш мігранта з якоїсь південної республіки - значить, він неосвічений дикун, оминай його десятою дорогою. 

 

Стереотипне мислення передбачає, що нам не треба довго думати, вибудовувати складні логічні ланцюжки, сумніватися, шукати рішення, намагатися пізнати людину чи оцінювати її об'єктивно.

 

Стереотипізація дозволяє мозку приймати швидкі рішення на основі шаблонів, ярликів та минулого досвіду. Коли ми бачимо жінку зі світлим волоссям, висновок про її інтелектуальні здібності напрошується сам собою на основі стереотипу. При цьому мозок не хоче розбиратися у тому, що у цієї жінки може бути науковий ступінь, й з'ясовувати інші тонкощі. Такий підхід значно звужує наш світогляд й здатність до комунікації.

 

Це когнітивна помилка

 

Наприклад, спотворення на користь своєї групи, через що ми ділимо людей на своїх і чужих, причому свої нам здаються розумнішими, красивішими й взагалі кращими. Також може виникати ілюзія однорідності своєї групи, коли ми вважаємо, що всі, хто з нами на одній хвилі, влаштовані приблизно однаково.

 

Якщо я прихильник традиційних цінностей, то інші такі люди - розумні та мають обґрунтовані погляди. А ті, хто підтримує прогресивні ідеї - нестійкі, безвідповідальні та надто ризикові. Якщо я кар'єристка, значить, жінки, які працюють, сприймаються як освічені, амбіційні, успішні та незалежні, а домогосподарки з дітьми - невизначені в житті, неактивні та залежні від чоловіка.

 

Це вплив більшості

 

Вчені провели дослідження та з'ясували цікаву річ. Якщо нам здається, що довколишні ставляться до людини не дуже добре, то ми теж починаємо думати про неї негативно та неусвідомлено її уникати. Причому справа не лише у чутках чи не висловленій відкрито негативній думці. Іноді достатньо просто косих поглядів, опущених куточків губ та інших елементів міміки, які сигналізують про несхвалення, і все: нам уже здається, що з людиною щось не те, ми ставимо на неї тавро й ставимося до неї гірше.

 

Це результат виховання

 

Якщо в сім'ї заведено чітко ділити людей групи, приписувати їм стереотипні якості й вибудовувати із ними стосунки, спираючись на певний шаблон, то дитина, швидше за все, засвоїть цю звичку. І в дорослому житті діятиме так само й вважатиме це правильним та природним.

 

До чого приводить стереотипне мислення?

 

Ми підтримуємо стереотипи

 

І деякі з них далеко не безневинні. Найяскравіший й найкласичніший приклад - расові забобони. Упродовж сотень років білі люди любили розмірковувати про те, що представники інших рас, зокрема люди африканського походження, якісь не такі. Скажімо, дурніші, ніж європейці.

 

Або візьмемо гендерні стереотипи. Багато хто досі вважає, що жінки поступаються чоловікам в розумі, професіоналізмі, рішучості - і тому не можуть, наприклад, обіймати посаду президента.

 

Це верхівка айсберга: є безліч менш відомих стереотипів, які отруюють людям життя. Товстий - значить, лінивий. Пофарбував волосся й проколов вухо - отже, гей. А коли гей - то маргінал, або неповноцінна людина. Живе в селі - неосвічений. Одягається в секонд-хенді - мало заробляє, а значить, тупий й безініціативний. І так далі... без кінця-краю.

 

Через такі судження людям складніше знайти роботу, вони змушені терпіти глузування, цькування й навіть насильство.

 

Ми ворогуємо

 

У світі палахкотять десятки військових конфліктів, в основі яких міжрасова або міжетнічна ворожнеча. Навіть у цілком цивілізованій країні людину можуть побити або покалічити за те, що вона має якийсь не такий вигляд, не те чи не того любить. А вже скільки негативу виливається в соцмережах лише через те, що опонент належить до іншого табору, а значить, апріорі сповнений дефектів й заслуговує на хамство та образи!

 

Соціальна категоризація та стереотипне мислення завжди були коренем, з яких зростала взаємна ненависть. Люди не просто гірше ставляться до чужих - часто дегуманізують тих, хто на них не схожий, а навіть ставляться до того, хто відрізняється, не як до людини й вважають, що поводитися з нею треба відповідно.

 

Ми ризикуємо сильно помилитися

 

Не взяти на роботу людину лише через її колір шкіри, стать, вік чи політичні погляди - й втратити чудового співробітника та цінного фахівця. Відмовитися спілкуватися з кимось через його хобі, яке ви вважаєте дурним захопленням, і втратити хорошого друга. Ну і взагалі, роблячи передчасні висновки, ми втрачаємо нагоду пізнати когось краще, навчитися нового, завести цікаві зв'язки.

 

Як відучитися судити поверхнево?

 

Треба вчитися розважливому, спокійному й неупередженому ставленню до людей - не поспішати з висновками, намагатися пізнати співрозмовника якнайкраще й оцінювати його комплексно. Це може бути важко й незвично. Зате це точно відкриє шлях до цікавих знайомств й важливих відкриттів.

 

Для того, щоб почати відмовлятися від стереотипів, візьміть на замітку ці рекомендації:

 

У суспільстві цінуються гнучкіші навички. Часи, коли людей оцінювали виключно за їхніми професійними якостями чи соціальним статусом, минули. Тепер просто достатньо «бути людиною»: уважною, неупередженою, здатною вислухати й дати пораду, співпереживати й багато іншого. Саме тому можна досягти більшого успіху, якщо відмовитися від шаблонів.

 

Шаблони найчастіше виникають у нашій голові неусвідомлено. І треба прагнути до того, щоб помічати моменти лінощів мозку й поверхневого мислення. Спочатку треба просто відстежувати, потім перемикати себе на аналітичне та раціональне сприйняття, змушувати себе думати. Ця здатність й навичка зміни стратегії мислення стануть у пригоді при розвитку усвідомленості.

 

Не робіть передчасних висновків, дозволяйте людям вас дивувати, давайте собі можливість знаходити хороше і дізнаватися щось цікаве, не вдаючись до стереотипів, і ви побачите, що якість взаємодії з довколишніми та світом загалом помітно покращиться.