Як стати кращою версією себе: 9 простих порад
Все, що написано в цій статті, дуже відрізняється від того, що роками твердили вам батьки, вчителі, колеги та начальники.
У школі нас вчать, що відволікатися та вовтузитися - погано. Батьки деяких дітей навіть звертаються до медиків, щоб їхнє чадо поводилося спокійніше і менше крутилося на уроках.
Однак за межами навчальних закладів дивні нав'язливі рухи можуть насправді бути важливою метою.
Припиніть соромитися своїх звичок.
Можливо, те, що ви смикаєте ручку або сіпаєте ногою (чи дратуєте всіх довкола ще якимись рухами власного тіла), невідомим чином допомагає вам зосередитися.
Придбайте собі якусь маленьку іграшку на зразок антистрес-кубика, або почніть малювати картинки під час телефонних конференцій, або знайдіть будь-який інший спосіб підтримати свою звичку замість того, щоб давити її силою волі чи медикаментами. Це дає про себе знати ваша творча енергія, а вміння спрямовувати її у потрібне річище обіцяє вам хороші дивіденди.
2. Ідіть геть
Декілька років тому компанія BBC випустила документальну передачу про нелюдські умови праці на численних фабриках Китаю, де збираються iPhone та iPad для компанії Apple. У програмі розповідалося про ненормований робочий день працівників, некомфортні умови проживання та вимогливе начальство.
Але найбільше мене вразив момент, коли один працівник заговорив про всепоглинаюче почуття безвиході, яке породжує робота на конвеєрі в доведеному до автоматизму режимі по 14 годин шість днів на тиждень. Відсутність свободи волі знищила у ньому бажання жити й навіть довела до думок про самогубство.
Більшості з нас, на щастя, ніколи не доводилося опинятися у подібних обставинах. Але часом і у нас виникає відчуття, що наше професійне чи особисте життя - це нескінченний біг по колу. Якщо це відчуття затяглося, пам'ятайте, що у вас є вибір і є можливість, якої більшість зневірених китайських робітників позбавлені.
Як набути нових знань
3. Ставте більше запитань
Одна з найбільших радостей батьківства для мене - чути від своєї дитини безліч запитань на різні теми: починаючи з того, чому в Бразилії розмовляють португальською, і закінчуючи тим, чому на мотоциклах немає ременів безпеки. На жаль, з віком ми ставимо набагато менше запитань й виявляємо цікавість все рідше, і на те є багато причин.
Деколи ми боїмося, що виглядатимемо безглуздо. Іноді ми помилково вважаємо, що у потрібний момент інформація з'явиться сама собою (або хоча б знайдеться в Google). А часом ми навіть не здогадуємося, що чогось не знаємо. Але так не має бути. Перший крок у набутті знань - усвідомлено ставити запитання на невідомі вам теми. А нерозривно пов'язаний із ним другий крок – уважно вислуховувати відповіді.
4. Більше сидіть на дивані
Книги з саморозвитку ніколи не порадять вам проводити більше часу на дивані. Але в наші дні доступ до величезного архіву знань можна дійсно отримати, не встаючи з дивану: у вашому розпорядженні чудові документальні фільми, подкасти, корисні відео на YouTube та різноманітні статті у моєму блозі Пані.
Так що сидіть на дивані собі на втіху й не соромтеся розтягувати ці моменти… Але лише доти, поки вони йдуть на користь вашому мозку.
А якщо все обмежується тим, що ви постійно дивитеся тупі серіали чи відосіки, то з сидінням на дивані треба зав'язувати. Забудьте про цю пораду, встаньте та займіться чимось іншим. Негайно.
Як стати чеснішим
5. Розкривайте несподівану правду
Ми зазвичай не чекаємо, що люди почнуть розповідати нам правду з власної ініціативи. Особливо, якщо вони пропонують нам щось за гроші. Але є правда, яку ми очікуємо почути - наприклад, де був вироблений продукт, який ви продаєте.
Наприклад, ми не чекаємо, що майстер скаже нам, скільки він насправді покладе собі в кишеню з тих грошей, що взяв із нас. А що якби він сказав? Така відвертість виділила б його на тлі інших й послужила ідеальним прикладом того, як корисно сказати правду раніше, ніж тебе попросять чи змусять це зробити.
Якщо вам вистачає сміливості поділитися тим, що ваші конкуренти чи колеги вважають за краще приховувати, ви можете запам'ятатися людям своєю невимушеною щирістю.
6. Виконуйте обіцянки
Розмовляючи з іншими людьми, ми всі час від часу щось їм обіцяємо. Говоримо, що обов'язково зробимо все можливе. Запевняємо, що неодмінно повернемося до питання, у якому вони просили нас допомогти. Гарантуємо, що вкладемося в ті чи інші терміни.
Чесність вимагає, щоб ми виконували власні обіцянки. І це стосується навіть найменших з них.
Звичка дотримуватися обіцянок змушує відповідати за свої слова. І відточити цю навичку до повного автоматизму під силу кожному.
Як мати на все власний погляд
7. Навчіться відокремлювати думки від фактів
Усім нам завжди було важко відокремити те, що здається, від того, що можна об'єктивно довести. Медіаресурси, якими ми користуємося, можуть бути і є упередженими. Довіра публіки до них може спричинити неправильні висновки і дати можливість будь-кому довести будь-яке твердження, просто вивернувши «факти» так, щоб вони свідчили на його користь. І якщо додати до цього епідемію фальшивих новин у Мережі, ми отримуємо «ідеальний шторм, за яким важко розглянути правду».
Але це інформаційне середовище, де новини тиражуються 24 години сім днів на тиждень, має свої плюси. Ви завжди можете добратися до перевірених фактів, якщо поставите собі за мету сформувати власну думку на підставі критичного зіставлення різних джерел.
8. Не будьте ідіотом
Якщо гуманітарні коледжі й гарантують щось своїм студентам, то це те, що навчать їх думати. Втім, щоб навчитися думати, необов'язково здобувати вищу освіту (хоча самодисципліна, яка необхідна для того, щоб заробити диплом, вже сама по собі може стати важливою навичкою). Для цього потрібно мати достатньо впевненості, щоб сформувати свою точку зору, і ставити якнайбільше питань, щоб зробити її виправданою.
Бути ідіотом - значить наполягати на своєму переконанні, попри відсутність фактів і доказів та нездатність аргументувати свою позицію.
Ігнорувати об'єктивну інформацію й наполягати на чомусь просто тому, що вам так хочеться, при цьому не маючи ні доказів, ні особистого досвіду - безглуздо. Ви можете і повинні поводитися розумніше.
9. Займіть непопулярну позицію
Одна з характерних рис підлабузника - сліпо погоджуватися з усім, що скаже бос. Однак психологи, що вивчають людську поведінку, з'ясували, що для нас природно погоджуватися з думкою великої групи людей. Психологи називають це «спіраль мовчання», коли учасники групи зі страху опинитися в ізоляції починають схилятися до думки активної більшості.
Найкращий спосіб подолати цей ефект - час від часу навмисне займати непопулярну позицію, щоб створити для себе умови, за яких вам доведеться відчайдушно її захищати.
Цей маленький трюк, здатний жахливо роздратувати ваше оточення, творить дива в плані розвитку міцної погляду, тому що змушує вас обміркувати чужу думку й поглянути на світ очима людини, чиї переконання відрізняються від ваших.
Буває, що в житті людині відведено конкретну роль і нею ніяк не можна знехтувати. Але в більшості випадків у нас все ж таки є вибір. Керувати своєю долею, сидячи на задньому сидінні - непросто. Часом шанс вирватися в лідери не дається нам згори, а дістається тому, хто проявив ініціативу. І часом треба відмовитися від швидкої вигоди, щоб досягти глобальнішої мети…