10 реальних кроків до здорової самооцінки

10 порад для підняття самооцінки

Повторювати перед дзеркалом «я найкраща» - не заборонено. Але самооцінка не виникає з афірмацій, медитацій та фейсбучних цитат. Вона не спускається з неба. Її не можна вигадати чи приклеїти на себе, як наліпку.

 

Справжня самооцінка - це досвід. Це внутрішній спокій, коли знаєш, що справляєшся. Це здатність бути чесною з собою.

 

І тому ось 10 порад, які не виглядають чарівними - але працюють. Реально:

 

1. Зроби хоча б одну річ, яку давно відкладала

 

Запишися до лікаря. Наведи лад у шафі. Відправ те повідомлення, яке висить у голові третій тиждень. Кожне «нарешті зробила» - це мінус тривожність й плюс до поваги до себе. Бо ти не чекаєш і не відкладаєш. Ти дієш.

 

2. Перестань виправдовуватися

 

Ти не зобов’язана пояснювати кожне своє «ні». Не зобов’язана переконувати, чому втомилася, чому не хочеш, чому злишся. Не проси дозволу на те, щоб бути собою. Тиша, у якій ти нічого нікому не пояснюєш, - це вже крок до впевненості.

 

3. Прибери з життя тих, поруч із ким зникаєш

 

Після спілкування з ними тобі хочеться згорнутися калачиком? Це не «ти занадто чутлива». Це - червоний прапорець. Здорова самооцінка починається там, де ти дозволяєш собі не терпіти токсичних людей.

 

4. Розвивай те, в чому вже сильна

 

Тобі не треба бути супергероїнею у всьому. Але якщо є щось, у чому ти крута - розвивай це. Хай це буде твоя опора. Бо коли життя штормить, важливо мати всередині себе хоч одну якірну фразу: «Зате в цьому я точно класна».

 

5. Не заплющуй очі на знецінення

 

«Ти надто емоційна», «та ти просто ускладнюєш», «егоїстка» - це не просто слова. Це удари по твоїй самооцінці. Мовчання - це не нейтральність. Це сигнал, що з тобою так можна. І що ти, очевидно, терпітимеш і далі. Навчися відповідати - спокійно, але рішуче.

 

6. Заміни самобичування на співчуття

 

Не «я нікчемна», а «я втомлена». Не «я нічого не встигаю», а «я перевантажена». Інтонація має значення. Ти - не твоя втома. І вже точно не твоя прокрастинація. Будь до себе доброю, навіть коли дуже хочеться бути жорсткою.

 

7. Займи місце - фізично і внутрішньо

 

Сідай зручно. Випрямися. Не перепрошуй за свою присутність. Ти не зайва. Ти не фон. Не стискайся, не ховай руки, не зменшуй себе. Ти маєш право бути - і це не треба доводити.

 

8. Не хапайся за всіх, хто проявляє до тебе інтерес

 

Якщо хтось звернув на тебе увагу - це ще не причина залишитися. Не будь надмірно вдячною за крихти уваги. Обирай тих, з ким тобі добре. Бо цінність не в тому, що хтось подивився на тебе, а в тому, як ти дивишся на себе.

 

9. Фотографуй себе - навіть тоді, коли не в настрої

 

Це не про дурниці. Це про фіксацію себе. Про присутність у своєму житті. У кадрі - не тільки ті, хто «ідеально виглядає». У кадрі - ті, хто не боїться бути. І кожне твоє фото - це ще одне «я є».

.

 

10. Напиши список своїх позитивних якостей - не загальних, а дуже конкретних

 

Не «я добра», а: «Я вмію підбадьорити людину так, що їй стає легше». Не «я творча», а: «Я можу зробити з простого лаваша смачну вечерю, як з ресторану». Конкретика - це доказ. А самооцінка - будується на доказах.

 

І ще одна порада бонусом:

 

Не чекай, що хтось «нарешті тебе оцінить». Можна й до пенсії не дочекатись. Краще почни з простого: з поваги до себе. З дозволу не бути зручною. З відмови втискатися в чужі очікування.

 

Бо коли в тобі є переконання «мені з собою норм» - це вже не просто початок. Це перемога.