Хто такі нарциси насправді та на що вони здатні?

Хто такі нарциси насправді

Зараз модно говорити про нарцисизм, звинувачувати у ньому батьків чи партнерів, які зіпсували комусь життя.

 

Але насправді мало хто з тих, хто говорить, знає, що насправді ховається за нарцисичним розладом особистості. 

 

Що ж таке нарцисичний розлад особистості?

 

Нарцисичний розлад особистості - це розлад, в основі якого лежить почуття власної винятковості, унікальності чи величності.

 

Характерними рисами нарцисів є:

 

1. 

Переконаність у власній винятковості, очікування «особливого» ставлення від довколишніх апріорі, незалежно від реального статусу чи досягнень.

 

2. 

Постійна потреба у любові, захоплені, милуванні та визнанні.

 

3. 

Непереносність критики. Спроби вказати на неправоту, недоліки чи неідеальність нарциса зустрічається агресією та гнівом, виражено чи приховано.

 

4. 

Відсутність емпатії. Людина з нарцисичним розладом особистості практично не здатна до співчуття, співпереживання та каяття. Людей використовує як інструменти для підтвердження власної значущості/для отримання вигоди.

 

5.

Нездатність формувати здорову прихильність. Нарциси практично не здатні любити й відчувати теплі почуття до будь-кого, зате чудово вміють імітувати ці почуття.

 

***

Потрібно відрізняти нарцисичний розлад особистості від миттєвих проявів потреб здорової людини. 


Кожен з нас чекає визнання, коли робить щось, що справді заслуговує на похвалу, захоплення чи повагу. Але у нарцисів ця потреба всепоглинальна й часто не має зовнішніх підстав.

 

Втім, при вдалій компенсації вони часто досягають успіху в тих сферах, де можуть отримати увагу та захоплення. 


Наприклад, серед публічних особистостей дуже багато людей з нарцисичним розладом особистості, які докладають багато зусиль, щоб досягти слави та любові шанувальників.

 

Сучасне суспільство заохочує нарцисизм. Звідусіль лунають заклики стати найуспішнішим, найкрасивішим тощо. 


Соцмережі - це ярмарки марнославства, де більшість працює на зовнішню картинку: фото з професійним макіяжем, виконане в студії, оброблене фотографом.

 

Але насправді головна боротьба йде в голові, де очікування не збігаються з реальністю. Попри яскравий образ та віру у власну винятковість, люди з нарцисичним розладом особистості дуже часто бувають нещасні й потребують допомоги психотерапевта, щоб хоч якось компенсувати свій розлад та знайти своє місце у суспільстві.

 

Як формується нарцисизм?

 

Причини розвитку нарцисичного розладу особистості, як завжди, у ранньому дитинстві. В його основі лежать два полярні підходи до виховання дитини:

 

Відкидання дитини. Холодна мати, чию любов неможливо було заслужити, як не намагалася дитина - найпопулярніша причина формування нарцисичного розладу особистості


Не отримавши любові, прийняття та визнання від матері, дитина намагатиметься отримати це із надлишком від усіх, буквально від усього світу.


Надмірне вихваляння. Зворотною стороною медалі є таке виховання, при якому будь-які дії дитини зустрічають оваціями та бурхливим захопленням. 


Живучи в сім'ї, де всі запевняють дитину, що вона виняткова, найкраща в усьому, в неї формується відповідний егоцентричний світогляд. 


Але одного разу їй доведеться зіткнутися з реальним світом, де ніхто її не вже обожнюватиме просто так, а між людьми існує здорова конкуренція, до якої такі діти зазвичай не готові.

 

Порада:

 

Будьте з дитиною на одній хвилі, приймайте її різною, приймайте будь-якою, поділяйте її емоції. 


Лише так можна виростити здорову, самодостатню особистість, здатну будувати здорові стосунки.

 

На що здатні нарциси, якщо зачепити їх его?

 

Особи з нарцисичним розладом особистості критику сприймають вкрай неоднозначно. Це може бути відкрита агресія, гнів та атака, а може бути прихована злість, якщо опонент виявиться більш впливовим чи ресурсним. Зачеплене его нарциса не пробачає. 


Навіть якщо нарцису не вдається одразу відповісти людині, яка його знецінила, принизила чи розкритикувала, він дочекається вдалого моменту, щоб помститися.

 

Як нарциси будують стосунки?

 

Через те, що нарциси не мають досвіду безумовного прийняття та віддзеркалення власних почуттів у дитинстві, вони й самі виявляються на це не здатні. 


Особи з нарцисичним розладом особистості не можуть по-справжньому полюбити свого партнера, прийняти його недоліки. Тому стосунки вони зазвичай будують за такою схемою:

 

Ідеалізація партнера. Під час залицяння нарцис ніби розчиняється в об'єкті свого інтересу. Фрази на кшталт «ти все моє життя», «я дихаю тобою», «не хочу розставатися ні на хвилинку» можна вважати своєрідними маркерами. На цьому етапі партнер підноситься на п'єдестал, наділяється всіма можливими позитивними якостями й почувається найкоханішою людиною на світі. Нарциси намагаються якнайшвидше прив'язати партнера до себе, швидко роблять пропозицію, вимагають одразу заводити дітей і т.д.

 

Знецінення. Але настає момент, коли нарцис раптом розуміє, що партнер не збирається жертвувати для нього всім, не хоче щохвилини заглядати в рот, відмовитися від друзів й роботи, та й взагалі виявляється живою людиною, яка не відповідає завищеним очікуванням. 


А особи з нарцисичним розладом особистості живуть у світі мрій та ілюзій, де реальність завжди програє фантазіям. Тому нарцис починає знецінювати партнера, маніпулювати провиною, соромити, висловлювати претензії щодо «обдурених» очікувань. Як правило, партнер починає висувати свої претензії й наступає на улюблений мозоль нарциса - критику. У цей момент нарцис може ставати справді жорстоким. Якщо партнер намагається «виправитися», то певний час маятник може хитатися між ідеалізацією та знеціненням, але рано чи пізно нарцис перейде до етапу утилізації.

 

Утилізація. Коли людина з нарцисичним розладом особистості розчаровується в партнері, вона не намагається розібратися зі стосунками чи з собою - вона робить висновок, що їй попався «бракований» партнер, а її ідеал десь існує і вона обов'язково зможе його знайти. Вона шукає нові стосунки, знаходить, а попередні просто утилізує. Найчастіше при розриві нарциси намагаються максимально розчавити колишніх партнерів: емоційно та матеріально. За ними тягнеться шлейф розбитих доль та травмованих людей.

 

Існує стереотип, що чоловіки-нарциси обирають собі у супутниці невпевнених та не дуже симпатичних жінок. Але це не так. Адже він вважає себе найкращим, тому поряд з собою бажає бачити найкрасивішу, найуспішнішу й найрозумнішу жінку. І часто саме таку й отримує.

 

Чи можна виправити нарциса?

 

Розлад особистості - це не хвороба, яку можна вилікувати й не установка, яку можна опрацювати. У глобальному сенсі змінити нарциса неможливо навіть у тривалій терапії. Але можна допомогти йому адаптуватися в суспільстві, донести до нього реакцію довколишніх на його почуття власної унікальності.

 

Він не стане доброзичним й люблячим, але зможе коригувати свою поведінку, знайти сферу, де його особливості допоможуть йому досягти успіху.

 

Людям з нарцисичним розладом особистості потрібна психотерапія, оскільки без неї великий шанс розвитку депресії, відходу в хімічну залежність, виникнення навіжених ідей тощо.

 

Що робити, якщо ваш партнер нарцис?

 

Якщо ви зрозуміли, що перебуваєте у стосунках з нарцисом, то найкращим виходом для вас буде розставання. На жаль, від таких людей ви не дочекаєтесь справжньої близькості, розуміння та прийняття. Як правило, взаємини з нарцисами закінчуються для їхніх партнерів зруйнованою самооцінкою та ментальними проблемами, розв'язувати які доводиться з психологом, а іноді й медикаментозним лікуванням. Тому не сподівайтеся на диво й думайте насамперед про себе.