18 психологічних фактів про людську поведінку, які допоможуть зрозуміти себе та довколишніх
Кожна людина - унікальна істота, чия поведінка формується складною взаємодією різних психологічних чинників. Те, що ми знаємо про себе - це лише верхівка айсберга.
Хочете знати, що ховається глибоко всередині цього айсберга?
Розуміння психологічних фактів, які лежать в основі людської поведінки, може дати корисне уявлення про вас самих та довколишніх, і допомогти вам глибше зрозуміти, чому люди поводяться так чи інакше.
1.
Розмовляти з собою - це нормально
Ви часто розмовляєте з собою і навіть переживаєте, що збожеволіли? Знайте, що це природно і, на додаток, люди, які розмовляють самі з собою, набагато розумніші за інших. Крім того, такі розмови допомагають скорегувати поведінку або щось пригадати, наприклад, куди ви поклали ключі.
2.
Сни показують вам ваші бажання або підказують
Близько 70% ваших снів відображають ваші найпотаємніші бажання та несуть таємні послання. Це відбувається тому, що під час сну нас мозок отримує час, щоб розсортувати думки, знання та почуття, отримані за весь день, і в процесі цього сортування, він уві сні демонструє нам найважливіше.
3.
Приховування почуттів робить їх сильнішими
Якщо ви приховуєте якісь почуття, наприклад, почуття провини, здивування, ненависті або любові до якоїсь конкретної людини, то шанси на те, що ці почуття зростуть, збільшуються.
Думки та почуття, які ви сховали всередині, стають сильнішими, і, можливо, незабаром ваша голова «вибухне» від цього почуття. Розкажіть про це комусь або просто запишіть їх.
4.
Попри те, що люди живуть у різних географічних регіонах і розмовляють різними мовами, всі люди, які живуть на землі, використовують одні й ті самі вирази обличчя та міміку для цих 6 емоцій: щастя, гніву, смутку, страху, здивування та огиди.
5.
Згідно з дослідженням, користувачі чоловічої статі, які завантажують багато «селфі» на сторінки свого профілю, частіше страждають на психопатичний і нарцисичний розлад особистості.
6.
Постійне тривожне відчуття, що телефон вібрує, або телефонує, навіть якщо це не так, називається «синдром фантомної вібрації» і спостерігається у 78% людей.
7.
Кліноманія - патологічна схильність до лежання в ліжку, коли не просто вранці важко встати, а хочеться лежати цілий день, а сама думка про те, щоб залишити ложе викликає дискомфорт чи навіть страх.
Важливо не плутати кліноманію зі звичайними лінощами, коли абсолютно здорова психологічно людина вирішує дозволити собі відлежатися навіть день-два, відпочити, почитати, подивитися фільми, щоб дати розвантаження психіці та тілу.
При кліноманії, людині важко вести будь-який інший спосіб життя, окрім лежачого. І важко насамперед не фізично, а саме психологічно.
8.
99% людей знижують або збільшують гучність телевізора до парних цифр. Помічали? Це відбувається тому, що людська психологія схильна робити речі симетричними та однорідними.
9.
Працювати вночі шкідливо
Згідно з останніми дослідженнями, люди, які працюють ночами, як правило, розлучаються втричі частіше, ніж інші, щобільше, у них на 40% більше шансів мати нейропсихологічні, серцево-судинні проблеми та порушення роботи шлунку.
10.
Виправдання
Люди схильні пояснювати свої успіхи внутрішніми чинниками (наприклад, що вони отримали високі результати завдяки їхнім унікальним здібностям, неабияким зусиллям, завзятому трудоголізму), однак, як правило, більшість людей у своїх невдачах та промахах звинувачують зовнішні чинники (наприклад, державу, політиків, колег по роботі, сусідів, батьків, обставини тощо).
11.
У середу люди почуваються нещаснішими.
Вчені провели інтернет-опитування та з'ясували, що більшість інтернет-користувачів вважають середу найгіршим днем тижня. Ви згодні?
12.
Ефект Пігмаліона:
Очікування, які інші покладають на нас, можуть впливати на наші результати та поведінку, спонукаючи нас виправдовувати ці очікування.
Рекомендую прочитати:
Ефект Пігмаліона: очікування збуваються!
13.
Ефект Даннінга-Крюгера
Люди з низькими розумовими здібностями часто переоцінюють себе і вважають себе геніальними, тоді як розумніші люди недооцінюють себе та свою компетентність.
Рекомендую прочитати:
Ефект Даннінга-Крюґера: Чому некомпетентні люди такі впевнені у собі й чим це вам загрожує?
14.
Стереотипне мислення
Ми схильні поділяти людей на групи на основі певних характеристик, що часто спричиняє упереджені припущення та міркування про окремих людей.
15.
Заразні емоції
Емоції можуть бути заразними, і ми можемо акумулювати емоції інших людей, а вони своєю чергою впливають на нас, нашу поведінку та настрій.
Помічали чому вам сумно, коли ви бачите, як хтось плаче? Чому ви смієтеся, коли бачите, що хтось сміється? Дослідження доводять, що почуття заразні через дзеркальний нейрон. Він здатний відстежувати емоційний потік і навіть рухи та наміри довколишніх людей.
16.
Природа проти виховання
Людська поведінка формується через взаємодію генетичних факторів та впливи довколишнього середовища. Генетика визначає наш потенціал, а довкілля, таке як сімейні впливи та культурні фактори, впливають на його реалізацію. Генетика та довкілля взаємодіють, формуючи унікальний мікс, який визначає нашу поведінку та особистісні риси.
17.
Упереджене ставлення до підтвердження
Люди схильні шукати інформацію, яка підтверджує їхні наявні переконання та думки, та ігнорувати чи відкидати інформацію, яка кидає їм виклик, і з якою вони не знайомі.
18.
Ефект ореолу
Ми схильні судити про інших, ґрунтуючись на одній рисі або характеристиці, припускаючи, що якщо особа має одну позитивну рису, значить у неї точно є й інші позитивні риси.