Куди витікає наша енергія, або 10 секретів енергійних та успішних людей

Куди витікає наша енергія

Чому одним людям все вдається легко й швидко, а іншим - ні?

Куди витрачається наша енергія, і чи реально її поповнювати.

 

Нещодавно я прочитала книгу професорки психології Міри Кіршенбаум, директорки міжнародного центру психологічної допомоги The Chestnut Hill Institute, «Фактори емоційної енергії» (The Emotional Energy Factor).

 

Міра Кіршенбаум - авторка кількох бестселерів з популярної психології - аналізує досвід свого дитинства. Вона росла у Нью-Йорку у бідній родині емігрантів. «Мама та всі, хто мене оточував у дитинстві, працювали з останніх сил, по 12 годин на добу, - пише вона. - Дехто й жив з останніх сил, у постійній боротьбі, тривогах, жалю до себе та ворожості до світу. Погляд таких людей був тьмяним, наче у солдата, котрий надто багато часу провів на полі бою. Але були серед нас і ті, хто все сприймав зовсім по-іншому. Вони мріяли, будували плани та знаходили сили їх здійснювати. Вони мали якусь особливу внутрішню енергію, завдяки якій вони вміли не лише залишатися на плаву, а й бути щасливими».

 

«Міста та всі їхні скарби дістаються вершникам, які не просто знають, куди їдуть, але й з цікавістю озираються довкола, думають і роблять висновки»

 

Міра Кіршенбаум провела дослідження, опитала безліч фахівців та з'ясувала, що секрет «високовольтних» - так вона називає енергійних людей - у високому рівні їхньої емоційної енергії. Щоб просто функціонувати, треба їсти, пити та спати. А щоб відчувати повноту життя, потрібне інше «пальне» - драйв, ентузіазм, легкість, метелики в животі та вогонь в очах.

 

Де ж, власне, брати цю енергію?

Як її накопичувати і як не витратити на дрібниці?

 

Ось, що радить авторка:

 

1. Зберігайте позитивну енергію щодня

 

До емоційної енергії неможливо доторкнутися, але коли вона б'є через край, ми цим активно користуємося й дуже гостро відчуваємо її брак. Індуси називають її «прана», китайці - «ці», буддисти - «кундаліні». Ще існує ментальна енергія, похідна емоційної - це здатність аналізувати інформацію, приймати рішення та вигадувати стратегію. Ментальна та емоційна енергія - це як мінімум 70% нашої життєвої сили. Інші 30% - груба фізична енергія, яку можна підзарядити їжею та сном. А емоційні батареї заряджати треба дві години на добу - тобто, займатися тим, що приносить особисто вам величезне задоволення. Працює безвідмовно!

 

2. Звільніться від чужих, зокрема батьківських установок на невдачу

 

Є версія, що ми з'являємося на світ з уже закладеним рівнем енергії, з певним ресурсом, який допомагає протистояти труднощам, адаптуватися до складних обставин та творити. У когось цей ресурс величезний, у декого він середній, а є люди у яких він практично відсутній. У східній філософії це називають кармою, а в західній психології - спадковою програмою.

 

Також психологи вважають, що величезну кількість енергії багато хто з нас пригнічує ще в дитинстві. Наприклад, через негативні установки батьків («Ти неправильно робиш», «Поглянь, яка ти нечупара», «Грошей завжди мало» тощо), які потім перетворюються на внутрішніх енергетичних вампірів. Тому, якщо ви, наприклад, відчуваєте складнощі з прийняттям рішень (що теж забирає масу енергії) або боїтеся змін, запитайте себе, що чи хто вас насправді обмежує - чий (мамин? татів?) голос у вас усередині нашіптує всіляку негативну дурню.

 

Але майте на увазі: якщо енергії зовсім немає, це вже депресія. У неї три головні ознаки: уповільнення мислення (бідність асоціацій, важко думати), уповільнення рухів (навіть міміка завмирає) та поганий настрій. Депресія лікується, але її треба лікувати.

 

Рекомендую пройти:

Тест на депресію

 

3. Припиніть грати в багатозадачність

 

Ми втрачаємо величезну кількість енергії, намагаючись робити кілька справ одночасно. Якість роботи при цьому нікуди не годиться, а незавершені справи зжирають душевну енергію. Тому робіть тільки те, що зараз найважливіше. Це не втомить вас, навпаки, додасть нових сил, бо будь-яка завершена справа додає позитивних емоцій. Для початку зробіть щось невелике й неважке (але обов'язково термінове!). Ви це швидко завершите й порадієте результату. А якщо на щось часу у вас завжди бракує, значить, для вас це не є дуже важливо, й можливо не варто займатися цими дрібницями. Дбаючи про дрібниці, ми втрачаємо енергію, а займаючись важливими для нас речами, накопичуємо її.

 

4. Розберіться з психосоматикою

 

Аюрведа вважає, що негативні емоції - страх, занепокоєння та гнів, створюють у тілі блоки, які не дають життєвій енергії текти вільно. Коли нам страшно, майже завжди автоматично стискаються м'язи живота - це напружується сонячне сплетіння (в Індії це місце називають «маніпура» - третя чакра, яка відповідає за наші взаємини зі світом). Якщо це відбувається часто, утворюється спазм, який згодом може давати фізичні симптоми - у шлунку, кишківнику, грудній клітці та інших м'язових органах, діяльність яких ми не здатні свідомо контролювати, виникає запальний процес та біль.

 

До речі, дедалі більше лікарів схиляються до думки, що мігрень, астма, високий тиск, запор, гастрит та інші шлунково-кишкові розлади, остеохондроз та інші поширені хвороби - це чистої води психосоматика. Отже, легко лікується. У якій би сім'ї ми не народилися і яке б не було у нас дитинство, людський організм має неймовірний самозцілюючий потенціал. Щоб відновити вільний потік енергії, треба навчитися спостерігати за своїми емоціями, усвідомлювати їх та не ототожнювати себе з ними, особливо якщо вони вам не подобаються.

 

Рекомендую прочитати:

Психосоматика: вплив емоцій на здоров'я

 

5. Уникайте енергетичних вампірів

 

Енергетичні вампіри (toxic people) - це насамперед любителі скаржитися на здоров'я, безгрошів'я, погоду та дорогі ціни на все. Вони можуть розповідати вам жахливі історії про знайомих їхніх далеких знайомих, вони переповідають вам кримінальні новини, вони обов'язково зніматимуть на телефон сцену аварії й негайно запостять фотографії у Facebook. У Бредбері про таких навіть розповідь є - «Натовп» називається, вони там витягують життя з постраждалого, і він помирає. Ще один різновид вампірів - drama queen. Це жінки, які зі звичайної ситуації роблять драму, розбурхуючи без приводу емоції. Оскільки енергетичні вампіри, як крові, жадають вашої уваги та часу (це можуть бути й близькі люди - наприклад, батьки), після спілкування з ними майже завжди відчувається неймовірний занепад сил. Якщо ви змушені контактувати з «токсами», рекомендую прочитати👉 Теорія відра з крабами: що це таке та як це працює.

 

6. Не намагайтеся бути ідеальною (дочкою, дружиною, начальницею)

 

Мама дає вам непрохані поради, які ви, як добра дочка, вислуховуєте, знайома постійно телефонує й вантажить своїми проблемами, і так далі... Будьте доброю, уважною, щедрою, але тільки якщо людині дійсно потрібна ваша допомога, а ви бачите в цьому сенс, у який щиро вірите (і це, відповідно, підживлюватиме вас енергією), а не просто боїтеся, що без цього вас не будуть любити. І обережніше з перфекціонізмом: надто висока планка - дуже енергозатратна річ.

 

7. Випряміться й почніть правильно дихати

 

Неправильна постава блокує потік щасливої енергії. Коли ми сутулимося, велика кількість сил йде на підтримку м'язових затискачів. Ще більше енергії витікає, якщо ми ще й неправильно дихаємо. Неправильно - це через рот (рот - для їжі, а не для повітря), поверхнево і якщо вдих довший за видих. Проблеми зі спиною - це, як правило, сигнал, що в тілі є несвідомі енергетичні блоки, а хребет у цьому випадку відіграє роль амортизатора. Позбутися тілесних блоків можна за допомогою йога-нідри (вона легка та приємна, складається в основному з медитацій, які розслабляють), гімнастики цигун, тай-чі, різних технік усвідомленого дихання - ребефінгу, чакрового та тантричного дихання. Можна ще сходити до хорошого остеопата - вони всі трохи психологи, трохи чаклуни.

 

8. Менше говоріть про свої плани та обіцянки

 

Ділитись мріями - чудово, це може допомогти розібратися в собі та ще більше надихнутися задуманим. Але якщо часто й докладно розповідати про плани, цілі та важливі проєкти - особливо, якщо до їх виконання ви ще не приступили, - розтратите енергію. Мова не про те, що «наврочать», але чийсь в’їдливий коментар може суттєво позбавити ентузіазму. Також, коли ми надто багато про щось говоримо, виникає обманливе відчуття, що пів справи вже зроблено. Але ж не зроблено. І обережніше з обіцянками. Не обіцяйте золоті гори, якщо на 100% не впевнені, що можете їх доставити. Невиконані обіцянки також забирають енергію.

 

9. Не заздріть

 

Заглядати в чуже життя та оцінювати власну спроможність через призму того, що є в інших - абсурд. У кожного власний шлях. З боку чуже життя може здаватися ідеальним, але хто знає, що насправді відбувається у людей, яким ми заздримо. Порівнюючи себе з іншими, ми втрачаємо енергію, яку могли б витратити на розв'язання власних проблем. Краще подякувати Всесвіту за те, що у вас вже є.

 

10. Навчіться прощати себе (на ділі, а не на словах)

 

Якщо ви відчуваєте почуття провини - особливо, коли йдеться про щось, що трапилося в минулому, й вже нічого не змінити, - припиніть «качати» в цю подію енергію та влаштуйте сама собі суд. За яких обставин ви вчинили саме так, а не інакше? Чи був у вас взагалі вибір? Чи ви розуміли, що робите? Пробачте себе нарешті й припиніть про це думати. Шкодуючи про щось, повертаючись у минуле, або нескінченно мріючи про майбутнє, - ми теж витрачаємо емоційну енергію. Життя існує тільки ТУТ і ЗАРАЗ.

Популярні дописи з цього блогу

13 ознак підлої людини: як зрозуміти, що поряд з вами лицемір

Як труднощі вказують на необхідність змін: 10 життєвих уроків

Найкращі статті блогу

ТУТ