Менталітет краба: що це таке та як це працює
Менталітет краба - це один із проявів егоїстичного ставлення до інших людей, його основний принцип - «ні собі, ні людям».
Теорія відра з крабами полягає в тому, що якщо помістити одного краба в місткість, він легко й швидко звідти вибереться. Але якщо у відро помістити кілька крабів, вони будуть хапатися один за одного й тягнути назад на дно. Це реальний феномен, який переноситься й на деяких людей.
Деколи ми стикаємося з тим, що наші вчинки знецінюють чи проявляють до нас несправедливість. Іноді одна людина може зробити якусь підлість іншій, сама не маючи від цього жодної користі, але отримує певне моральне задоволення від того, що комусь теж погано. У цьому й полягає теорія відра з крабами: сам не отримаю, але й вам не дам.
З менталітетом краба всі ми могли зіткнутися ще у дитинстві. Наприклад, дитина хоче займатися танцями, а батьки кажуть їй, що в неї точно не вийде, навіть пробувати не варто. Або на роботі людина прагне підвищення, а її колеги починають тиснути: «Станеш великим начальником й забудеш про нас» або «Ой, та на тій посаді одні нерви та купа відповідальності, навіщо тобі це». Все це тягне нас назад, як крабів у тому відрі.
Існує важлива відмінність конструктивної критики від менталітету краба.
Якщо на твою адресу звучить критика, яка обґрунтована фактами, вона може бути корисною для саморозвитку, і до такої думки можна дослухатися.
Рекомендую прочитати:
Пекуча отрута знецінення: чому деяким людям боляче від того, що у вас щось або десь добре
Тактика крабів несе у собі знецінення, необґрунтовану критику, а іноді й приниження особистості.
Причини менталітету краба:
1. Заздрість.
Деяким людям дуже важко бачити успіх близької людини. Вони намагаються всіляко відмовити її від можливості отримати щось добре чи краще, щоб потім не заздрити. Часто це відбувається підсвідомо, іноді це просто модель спілкування. Якщо людина заздрить успіхам інших, то вона оточує себе такими ж незрілими особистостями. Так їй простіше, адже на їхньому тлі вона сама у своїх очах виглядає цілком гармонійно.
2. Егоїзм.
У здоровому прояві цієї риси характеру немає нічого поганого. Але у разі теорії крабів відбувається надмірний егоїзм. Людина може придушувати та маніпулювати виключно заради того, щоб потішити власне самолюбство. «Мені погано, хай і тобі буде не краще», «Я не можу досягти успіху - ти теж не зможеш».
Рекомендую прочитати:
3. Страх самотності.
Людина, яка морально тягне вниз іншу, іноді вважає, що якщо той чогось доб'ється, то покине її, забуде. Страх самотності та покинутості підштовхує не проявляти підтримку на адресу близької людини, а всіляко знецінювати будь-які прагнення. Так іноді роблять мами, які «захищають» своїх дочок від невдалого заміжжя. Мама може відмовляти, знаходити купу недоліків у обранцеві доньки лише через страх залишитися самою. Мало хто може відверто зізнатися у своєму страху, найчастіше людина починає маніпулювати замість просто відверто поговорити.
4. Лінь та острах нового.
Якщо тобі кажуть, що ти нічого не досягнеш, то частіше всього йдеться не про тебе. Найчастіше так людина несвідомо переносить власне сприйняття себе на довколишніх. Це вона в себе не вірить, а не в тебе. Це вона боїться вийти із зони комфорту, щоб чогось досягти. Важливо навчитися розпізнавати таке викривлення й правильно його направляти. Якщо тобі вдасться досягти успіху, то тій людині можливо стане зрозуміло, що її гальмує лише власна лінь чи страх змін. Ти своїм прикладом можеш показати, що все можливо, а та людина боїться такого досвіду, адже їй доведеться зіткнутися із реальним «Я». Вже не вдасться сказати, що винні обставини. Якщо хтось інший зміг, доведеться визнати, що рамки не в довколишньому світі, а лише у власній голові.
5. Невпевненість у собі.
Комплекси часто змушують людей самостверджуватись коштом інших. Якщо людина не вірить у себе, то й в інших вірити не буде. Внутрішній світ визначає зовнішній. Також невпевнені в собі люди часто хочуть бути у всьому правими й ні в чому не винними, у них є лише їхня думка і неправильна. Кажучи «ти не зможеш», така людина найчастіше підсвідомо має на увазі себе, а не того, кому вона це говорить. Самооцінка у невпевнених у собі людей дуже занижена. Якщо хтось з оточення досягне успіху, то це може бути сприйнято ними, як особиста образа. Закомплексована людина не вміє радіти успіхам довколишніх, саме тому вона всіляко відмовлятиме їх від можливості отримати більше.
Як визначити, чи є у тебе менталітет краба, і як його позбутися
Спробуй почати помічати за собою, чи можеш ти щиро радіти успіхам близьких людей. Наприклад, ти з подругою при зустрічі любиш «згрішити» шкідливими смаколиками: тортами, тістечками, чипсами тощо. Раптом вона каже, що хоче перейти на правильне харчування. Щиро зізнайся собі: ти підтримаєш її в цьому чи почнеш підсміхатися й говорити, що їй все одно не вдасться довго дотримуватися правильного раціону. Якщо другий варіант, то, на жаль, у тебе є крабове мислення.
Позбутися менталітету краба можна, якщо прийняти той факт, що він у тебе є.
Все починається з визнання власних негативних сторін.
Рекомендую прочитати:
Якщо тебе щось дратує, значить з тебе це стирчить
Тільки визнавши у собі щось, це можна це змінити. Якщо ти заперечуєш свої токсичні риси, то їх не реально буде виправити. Знайди у собі причину, чому тебе зачіпає те, що інша людина прагне стати кращою.
Вчися щиро радіти та підтримувати близьких у всіх їхніх починаннях, не варто знецінювати чужі ініціативи.
Якщо складно самостійно знайти причину появи мислення краба, краще звернутися за допомогою до психолога. Фахівець швидше та якісніше допоможе позбутися проблеми.
Що робити, якщо ти страждаєш від психологічного тиску «крабів»
1. Працюй з самооцінкою.
Якщо у тебе є внутрішня опора та впевненість у власних силах, тобі легше реагувати на неконструктивну критику чи маніпуляцію ззовні. Підвищуй самооцінку до тих пір, поки слова інших людей не перестануть бути для тебе авторитетними. Лише ти можеш приймати рішення, які стосуються твого життя. Решта можуть дати пораду чи прояснити ситуацію, але виключно тоді, коли ти про це попросиш. Якщо у людини все гаразд із самооцінкою, то вона не піддаватиметься на провокації інших.
2. Оточи себе добрими людьми.
Не бійся залишитися на самоті. Той, хто потрібен тобі у житті, все одно в ньому залишиться. Навіщо тобі у близькому оточенні люди, які постійно на тебе тиснуть й тягнуть на дно? Друзі та рідні мають на нас безпосередній вплив. Існує відома фраза: «Ти - це середнє арифметичне серед п'яти твоїх друзів». У твоїх силах зробити так, щоб ці п'ятеро людей були позитивними та здатними щиро за тебе порадіти.
3. Позбався бажання всім подобатися.
Якщо у твоєму оточенні є люди, які тебе не підтримують й тягнуть на дно, то завжди є якась неусвідомлена вторинна вигода саме для тебе. Навіщо тобі у житті людина, яка завдає дискомфорту? Ти боїшся залишитися на самоті, лякаєшся осуду, конфліктних ситуацій? У тебе є комплекс відмінника? Розберися з тим, що особисто тобі дає спілкування із «крабом». Якщо більше негативу, припини боятися бути незручними для когось. Для всіх добрим бути неможливо. Став себе на перше місце.
4. Захисти себе від енергетичних вампірів.
Деякі особи спеціально провокують інших на негативні емоції. Найчастіше вони до всіх зарозуміло ставляться, і якщо близька людина досягає успіху, то відчувають свою неспроможність. Якщо не можна зовсім виключити «вампірів» зі свого життя, дотримуйся дистанції у спілкуванні з ними, не розповідай багато особистої інформації.
5. Навчися відстоювати власну думку.
Хай тобі кажуть, що у тебе нічого не вийде, але якщо ти маєш власний погляд на ситуацію, вчися коректно повідомляти його. Також важливо вміти говорити «ні». Тільки ти можеш відстояти свої межі. Ти показуєш людям, як з тобою можна поводитись, а як не можна. Якщо категорично сказати: «Я ціную твою думку, але в мене щодо цього інші погляди», то людина не зможе далі нав'язувати тобі свої погляди.
6. Не піддавайся на негатив.
Якщо твою категорична, але культурна відмова людина не зрозуміла й намагається далі розбурхувати обстановку, не ведися на провокації. З тобою хочуть посваритися, або тій людині просто необхідно кудись скинути свої негативні емоції. Хай там як, тобі немає сенсу брати участь у цьому. Заверши розмову або відклади її до кращих часів.
7. Цінуй себе і свій час.
Цей пункт випливає із попереднього. Найцінніше, що має людина - це її час. Спробуй донести до співрозмовника, що тобі неприємний формат розмови. Якщо ж він не розуміє й продовжує тиснути, то ти завжди маєш право піти. Поважай себе, тоді інші почнуть поважати твій вибір.