6 порад, як виконувати домашні справи під час стресу
Виявляється, прибирання допомагає впоратися зі стресом, зменшити тривожність, відволіктися від поганих думок і взяти себе в руки. Але що робити, якщо апатія настільки сильна, що займатися наведенням ладу немає жодного бажання?
Який зв'язок між стресом та побутом?
Стрес є фізіологічною реакцією нашого організму на зовнішні подразники. Він виконує роль своєрідної сигналізації та готує до потенційної небезпеки. Відбувається сплеск гормону кортизолу, підвищується рівень цукру в крові, частішає дихання, посилюється серцебиття. Ці та інші подібні реакції дозволяють мобілізувати внутрішні ресурси й підвищити витривалість, щоб протистояти небезпеці, що насувається (реакція «бий або біжи»). Однак одразу після того, як криза мине, налаштування організму мають повернутися у вихідний стан.
Зараз нам доводиться існувати в умовах постійної напруги, коли розмаїттям стають уже не стресові ситуації, а спокійні миті, неминуче виникає «кортизолова пожежа». Це збільшує ризик виникнення аутоімунних та серцево-судинних захворювань, знижує мотивацію, провокує постійну тривожність та дратівливість.
Зі стресом треба боротися, і робити це бажано своєчасно.
Командним пунктом у цій ситуації є голова, тобто свідомість. Однак для обмеження потоку стресу бажання мало. Не можна списувати з рахунків тіло, яке теж має певні рефлекси. Тобто голова «командує», а тіло «реагує». Людині навіть не обов'язково думати про проблему, яка її хвилює: достатньо побачити або почути щось, що спрацьовує як тригер, і запускається рефлекс.
Рекомендую прочитати:
7 «брудних» таємниць Марі Кондо: як забути про прибирання будинку
Кожна людина використовує для боротьби зі стресом власні методи. Багато людей навантажують себе домашньою роботою, щоб не думати про погане: миють посуд, витирають пил, розкладають речі у шафі. Така проста і повторювана робота справді є ефективним способом заспокоїтися та привести думки до ладу.
Однак не у всіх стрес викликає непоборне бажання чимось зайнятися. Іноді він, навпаки, провокує апатію, і сил на домашні справи просто не залишається, як і бажання.
Вчені з Південного каліфорнійського університету провели низку досліджень, у ході яких виявили, що у жінок, які вважають свій будинок недостатньо чистим, затишним та облаштованим, підвищується рівень кортизолу. Через це вони почуваються втомленими та пригніченими, перебуваючи у квартирі. Також знижується загальний рівень задоволеності життям.
Кім Стронг, клінічний соціальний працівник, каже, що для багатьох з нас будинок є пристанищем, в якому можна сховатися від зовнішнього світу і проблем, які невпинно сипляться. Логічно, що безлад у квартирі асоціюється з хаосом й позбавляє нас почуття контролю. Окинувши поглядом кімнати, ми усвідомлюємо, скільки роботи нам належить зробити, і під гнітом довколишнього безладу руки опускаються.
Такої ж думки дотримуються вчені з Прінстона - вони зробили висновок, що в захаращеному приміщенні набагато складніше концентруватися на виконанні будь-яких завдань. З іншого боку, прибирання та інші рутинні домашні справи є чудовим способом повернути собі контроль над ситуацією, перемкнути увагу, відволіктися від поганих думок.
Після наведення порядку людина відчуває задоволення й усвідомлює, що знову стоїть «біля керма» власного життя.
Як впоратися з побутовими завданнями під час стресу?
Виходить якесь порочне коло: людина, у якої виникла апатія на тлі стресу, не може взятися за прибирання через слабкість й апатію, але безлад ще більше погіршує її стан. Квартира стає все більш занедбаною, а рівень мотивації знижується.
Рекомендую прочитати:
Як змінити життя, викинувши мотлох з дому
Що робити у цьому випадку?
Почніть з простого:
Будьмо відвертими, навіть у доброму настрої складно себе змусити взятися за прибирання, що вже говорити про моменти стресу. Особливо важко, якщо побутових справ надто багато - у цьому випадку ми їх постійно відкладаємо, чекаючи зручного моменту.
Пропоную не будувати наполеонівських планів щодо прибирання всієї квартири за годину, а почати з малого. Наприклад, вимите дзеркало у ванній, винесіть сміття, протріть стільницю на кухні. Інший варіант - навести лад у тій кімнаті, де ви проводите найбільше часу. Якщо це спальня, поміняйте постільну білизну, збийте подушки, складіть речі акуратними стопками. Навіть такі маленькі кроки зроблять кімнату набагато охайною.
А вже потім, коли ви побачите результат своєї праці, з'явиться бажання навести таку ж красу і в іншій частині квартири.
Складіть план
Так, планування полонило більшу частину нашого життя, і воно істотно полегшує виконання завдань. Отже, якщо ви не можете підступитись до неприємної справи, розбийте її на кілька підпунктів. Коли є чітко окреслені кроки, місія вже не здається нездійсненною. Оцініть свої сили, поставте реалістичні цілі, встановіть дедлайн й не забудьте виділити час на відпочинок.
Проекспериментуйте з різними схемами для збирання. Одним людям зручніше наводити лад в одній кімнаті за раз, іншим - щодня ставити таймер на 30 хвилин й виконувати рівно стільки справ, скільки вони встигнуть за цей час.
Дотримуйтесь графіка, але не засмучуйтесь, якщо щось пішло не за планом.
Створіть приємну атмосферу
Навіть домашні клопоти можуть приносити задоволення й підіймати настрій, якщо у квартирі затишно. Наприклад, можна прибирати на тлі улюбленого ситкому чи бадьорої музики. Декому допомагають сучасні помічники - гарні губки, ганчірки, побутова хімія із приємним ароматом. Використовуйте будь-які дрібнички, щоб зарядити себе енергією та надихнути на наведення порядку.
Виконуйте домашні справи свідомо
Прибирання - це своєрідний обряд, повторюваний й передбачуваний. У стресових ситуаціях саме передбачуваність дуже корисна. Психотерапевт Меггі Вон зазначає, що з погляду еволюції вона допомагає краще підготуватися до потенційної загрози та захиститися від неї.
Майндфулнес (мистецтво управління увагою) є ще однією причиною того, що варто займатися наведенням порядку, коли ми нервуємо. У певний момент прибирання приходить усвідомлення того, що ми спостерігаємо за своїми діями та думками, ніби збоку. Слухаємо шум води, що біжить із крана, відчуваємо її температуру, вдихаємо запахи їжі під час готування. Тривога перестає бути домінуючим станом й перетворюється на об'єкт вивчення. Ось така практика усвідомленості у вигляді прибирання, дозволяє не відволікатися на тривожні думки й почуватися спокійніше.
Хваліть та заохочуйте себе
Робіть акцент не на тій роботі, яку вам ще треба зробити, а на тій, яку вже зроблено. Так ви зможете підтримувати мотивацію. Підбадьорюйте себе, заохочуйте, кажіть, що ви молодець й добре попрацювали. Наприклад, після прибирання у ванній кімнаті можна влаштувати розслаблюючі спа-процедури: набрати ванну з ароматною піною, увімкнути музику. Якщо знайшлися сили на куховарство, влаштуйте святкову вечерю - зробіть гарне сервірування столу з красивими серветками та посудом, запаліть свічки. Також можна тішити себе покупкою якоїсь дрібниці або походом у кіно.
Стежте за своїм станом
Час від часу дослухайтеся до своїх відчуттів. Якщо з наведенням порядку тривога не зменшується, скеруйте енергію в інше річище. Також можуть допомогти заземлюючі, розслаблюючі техніки: влаштуйтеся зручніше, зосередьтеся на своєму подиху, візьміть до рук якусь річ, вивчіть її текстуру. Будьте тут і зараз. Якщо тривога не відпускає кілька днів й нічого не допомагає, краще звернутися по допомогу до фахівця.
Рекомендую пройти: