Як впоратися з тривожністю в складні часи
Якщо вам страшно - це не означає, що ви неадекватні.
Це означає, що ви проста людина з реальними емоціями.
Інша справа - коли страх паралізує та заважає жити. У цьому випадку слід вживати заходів.
Якщо ви в цей момент перебуваєте у безпечному, або відносно безпечному місці, але постійно відчуваєте страх, паніку та інші почуття, які заважають жити, продовжуйте читати цю статтю.
Що таке тривожність?
Тривожність - це реакція на загрозу чи тиск ззовні. У ситуації реальної небезпеки для життя паніка допомагає привести в тонус м'язи, щоб бігти чи оборонятися. Крім того, може статися «звільнення» від зайвого вантажу, тобто трапиться діарея або мимовільне сечовипускання.
Але в більшості випадків ми відчуваємо тривожність у ситуаціях, далеких від реальної загрози життю чи здоров’ю.
Наш організм не розрахований на те, щоб перебувати в такому стані тривалий час. І навіть, якщо ми перебуваємо у зоні відносної безпеки, постійний перегляд новин й соцмереж чинить на нас деструктивний вплив.
Як упоратися з тривожністю у складні часи:
Симптоми тривожності
Підвищене серцебиття;
Головний біль чи відчуття тяжкості у голові;
Складнощі з концентрацією;
Дратівливість;
Страх;
Відчуття відчуженості;
Тремтіння в кінцівках;
Відчуття холоду в кінцівках;
Нудота;
Шлункові болі;
Перепади температури.
Дихальні вправи від тривожності
Коли ви відчуваєте, що тіло сковує страх, підіймається температура, потрібно повернути свій організм у нормальний стан. Один з досить швидких та ефективних способів - це дихальні вправи.
Річ у тому, що наше тіло, яким би мудрим воно не було, досить «дурне», щоб піддаватися на такі хитрощі, як усвідомлений контроль над диханням.
Якщо ваше дихання сигналізує тілу, що небезпеки немає, воно перестає виробляти гормони стресу й вірить, що все добре.
Багато хто думає, що для того, щоб заспокоїтися, потрібно робити глибокі вдихи. Але це зовсім так. Вдих відповідає за мобілізацію тіла. А ось за заспокоєння відповідає видих.
Тому, щоб заспокоїтися, важливо дихати так, щоб видих був довшим і спокійнішим за вдих.
Ви можете рахувати секунди про себе, поставити секундомір або скористатися будь-яким відповідним мобільним додатком.
Для того, щоб мінімально заспокоїтись, вам знадобиться від 3 до 15 хвилин дихальних вправ.
Рух
Спорт допомагає нашому тілу виробляти гормони щастя. Звичайно, щастя у запропонованих обставинах - це дуже гучно сказано. Але, як мінімум, спорт здатний знизити рівень гормонів стресу. Але йдеться про ті тренування, які приносять вам радість, а не дратують.
Взагалі дослідження показують, що найбільший терапевтичний ефект для зняття стресу має йога, ціґун, біг, енергійна ходьба, плавання, танці. Але загалом, будь-який спорт, який вам подобається, допоможе знизити рівень стресу.
Одна з причин цього явища в тому, що займаючись спортом, ми беремо під контроль своє тіло й реакції, а в нестабільні часи почуття контролю дуже важливо.
Якщо ми не можемо контролювати довколишні події, слід робити все для того, щоби максимально взяти під контроль себе.
Будьте на зв'язку
Читати новини - дуже важливо. Але не варто давати їм засмоктати себе у вир негативу.
Тому бути в курсі подій треба, але адекватно дозувати інформацію.
Рекомендую прочитати:
Чому наш мозок схильний вірити фейкам та як цьому протистояти
Але якщо ви відчуваєте напругу та страх, то найкраще поговорити з близькими, друзями, які можуть підтримати вас. Але, безперечно, не варто перетворювати ці розмови на обмін страхами.
Підтримуйте одне одного. Якщо є можливість, варто поспілкуватися із психологом. Багато фахівців зараз організовують безоплатні групи підтримки.
Підтримка зсередини
У складні часи є спокуса наїстися чогось калорійного й шкідливого або навіть залити свою тривогу алкоголем. Але ці рішення матимуть серйозні наслідки, адже ослаблений стресом організм зовсім по іншому реагує на вживання шкідливого, ніж у нормальному стані.
Тому важливо, навпаки, перейти на трав'яні заспокійливі чаї, стежити за живильною цінністю харчування, уникати алкоголю, влаштовувати інтервальне голодування.
Саме зараз дуже важливо залишатися здоровими та адекватними!
Рекомендую прочитати: