Як правильно відповідати на нетактовні питання

Нетактовні запитання

Допитливість - не гріх, але у всьому треба мати міру. 

 

У повсякденному житті всі ми іноді стикаємося з безцеремонними питаннями: «А чому ти дітей не заводиш?», «Коли вже заміж?», «Скільки заробляєш?», «Що робиш?», «Про що думаєш?»…

 

Розберімось, як на них відповідати, щоб поставити людину на місце, але не зіпсувати стосунки остаточно.

 

Такі питання можуть збентежити, вибити з колії, образити, - словом, практично завжди змушують відчути внутрішній дискомфорт. І, якщо надмірну увагу до наших справ виявляють люди сторонні, які не грають у житті особливої ролі, - це одне. Але як реагувати, якщо таку поведінку дозволяє собі хтось для нас важливий: родич, друг, колега?

 

Рекомендую прочитати:

Жити так, як вам хочеться - це не егоїзм. Егоїзм - це коли інші повинні думати та жити так, як хочете ви

 

Якщо неможливо звести до мінімуму спілкування, слід застосувати дипломатичний підхід. Треба захистити свої кордони, щоб уникнути повторення ситуації у майбутньому, але при цьому не зруйнувати стосунки надто різкою відповіддю.

 

Список нетактовних питань величезний, вони можуть стосуватися будь-яких аспектів життя - віку, фінансів, сімейного стану, ставлення до релігії.... Тому, важливо розуміти основні принципи та схеми відповідей у таких ситуаціях.

 

Як гідно відповідати на незручні питання:

 

✔ Прагни зберегти доброзичливий та незворушний тон, особливо під час спілкування з близькими людьми. Інтонація - найважливіше! Дозуй іронію в голосі. У цьому випадку навіть гостра фраза буде сприйнята як жарт, але з натяком. Кмітлива людина зрозуміє, але не образиться.

 

Пам'ятай: ти не зобов'язана відповідати на всі питання, які тобі ставлять.

 

У кожній ситуації треба для себе вирішити, що тобі важливіше: зберегти стосунки чи блиснути дотепністю й поставити на місце.

 

Принципово важливо збагнути мотиви співрозмовника: з якою метою він ставить те чи інше питання?

 

Рекомендую прочитати:

Пекуча отрута знецінення: чому деяким людям боляче від того, що у вас щось або десь добре

 

Багато людей не намагаються нас образити спеціально. Вони банально хочуть підтримати розмову, виявляють таким чином свою участь. Декому бракує знань правил пристойності, адже всі ми росли та виховувалися у різних умовах. А в школі такій «дурні», як повага до чужих кордонів, не вчать. І якщо ми люди виховані, то точно не будемо вказувати іншим на помилки етикету. Це просто нетактовно.

 

У цьому випадку краще доброзичливо перевести розмову в інше русло або м'яко відмовитися відповідати.

 

Іноді, все ж варто продемонструвати гостроту свого розуму та вміння вести перемовини. Зустрічається інша категорія людей, спілкування з якими може бути дуже деструктивним й неприємним. За допомогою нетактовних питань ці люди прагнуть принизити, промацати межі дозволеного, образити, самоствердитися, продемонструвати перевагу... Такі маніпулятори чудово обізнані як про правила етикету, так і про закони психології.

 

Церемонитися та ігнорувати випади в цьому випадку не варто, навіть якщо йдеться про найближчих родичів! Незручні питання у подібній ситуації треба сприймати як завуальовану вербальну агресію та реагувати відповідним чином, інакше випади гарантовано повторюватимуться та посилюватимуться.

 

Щоб не розгубитися у відповідальний момент, розберімо на конкретних прикладах варіанти реагування на недоречні, на ваш погляд й з погляду етикету, запитання.

 

Яку тактику використовувати вирішуєте лише ви, залежно від ситуації, співрозмовника та бажаного ефекту.

 

Рекомендую прочитати:

Як спілкуватися з людьми, які вважають себе кращими за інших

 

Ми лише розглянемо загальну грамотну лінію поведінки під час спілкування з нетактовними людьми.

 

Поставте зустрічне запитання

На мою думку, це один з найуніверсальніших способів тактовно натякнути співрозмовнику, що він перейшов межі й ви це помітили: «З якою метою ви про це запитуєте?», «А як ви самі думаєте?», «А що конкретно ви маєте на увазі під фразою... ?».

 

Можна ввічливо відмовитись відповідати

«Не хочу образити, але я не готова відповідати на це питання», «Мені неприємно обговорювати цю тему», «Вибачте, але я не хочу про це говорити».

 

Можна відповісти прямо

Це особливо ефективно, якщо співрозмовник чекає на ваші збентежені спроби уникнути відповіді: «Ми не заводимо дітей, тому що не хочемо», «Ця сумка коштує тисячу доларів». «Стан мого здоров'я я обговорюю лише з лікарем».

 

Часткова, завуальована відповідь також може бути слушним варіантом

«Ця сумка обійшлася мені в пів зарплати», «Люблю свій вік, я в розквіті сил».

 

Хочете перейти у наступ?

Відповідаючи, ви маєте всі підстави віддзеркалити питання: «Я достатньо заробляю. А скільки заробляєте ви?».

 

Ще одна тактика - щира подяка

Вдячність - це останнє, на що чекає ваш співрозмовник, ставлячи провокаційне питання. «Скільки коштує сумка? Як приємно, що ви її помітили! Я зараз якраз працюю зі стилістом, значить успішно!».

 

Можна й пожартувати

Гумор рятує в різних ситуаціях! Головне, жартувати по-доброму, намагаючись уникати висміювання й агресії у відповідь. Якщо, звісно, у вас немає мети розпочати відкритий конфлікт. Наприклад:

 

- Скільки ви заробляєте?

 

- Я заробляю багато годин недосипання на тиждень/сивого волосся на голові.

 

«Я правильно розумію, що...»

Фраза «Я правильно розумію, що...» також може допомогти, якщо розмова пішла в небажаному напрямку: «Чи їм я м'ясо? Я правильно розумію, що ви хочете обговорити значення м'яса у раціоні?».

 

Пробуйте різні підходи, шукайте найбільш комфортні для вас - що природніше ці прийоми впишуться у вашу мову, то ефективніше вони працюватимуть.